Centrální banky a finanční trhy
Pro investory je samozřejmě nejzajímavější vliv měnové politiky centrálních bank na finanční trhy. Ten je univerzální – není finanční aktivum, jehož by se přímo nebo nepřímo nedotýkal. Nejpřímočařejší vliv mají sazby centrálních bank a jejich očekávaný vývoj na dluhopisy, jejichž chování do značné míry odráží měnící se očekávání investorů ohledně politiky centrálních bank. Krátký konec výnosové křivky je ovlivněn očekávaným časováním změn sazeb ve střednědobém horizontu (v tomto kontextu se jedná zhrubaje den až dva roky), zatímco dlouhý konec křivky sleduje názor trhu na rovnovážnou úroveň sazeb. Krátký konec by proto teoreticky měl být ovlivňován především cyklickými faktory, zatímco dlouhý konec by měl být více pod vlivem strukturálních faktorů. V praxi to tak úplně neplatí, protože dlouhý konec křivky obvykle reaguje více, než by teoreticky měl, na měnící se očekávání vývoje sazeb.
Přistupovat k dlouhému konci výnosové křivky strukturálně se však vyplatí, protože pokud se investorovi podaří identifkovat dlouhodobé trendy, má zajištěn dlouhodobě nadprůměrný výnos. Aktuálně je v tomto směru klíčová debata o tom, zda a jak moc se posunula nahoru přirozená úroková míra, která do značné míry ovlivňuje dlouhodobý průměr sazeb centrálních bank a přes něj dlouhodobý průměr výnosů na dlouhém konci křivky.
Centrální banky zásadně ovlivňují také chování měn, a to do takové míry, že chování měn běžně zpětně ovlivňuje rozhodování centrálních bank (jak jsme ilustrovali na příkladu ČNB). Vývoj úrokového diferenciálu a jeho vliv na měnové kurzy je důležitý především pro centrální banky na rozvíjejících se trzích, protože podstatným způsobem působí na strukturu a intenzitu zahraničních investic. Proto jsou centrální banky na rozvíjejících se trzích tak výrazně ovlivňovány velkými centrálními bankami, především Fedem. Struktura a intenzita zahraničních investic pak ovlivňuje kurz a kurz má (především u otevřených ekonomik, což je většina rozvíjejících se trhů) vliv na inflaci, tedy veličinu, kterou centrální banky cílují. Politika centrálních bank je ale významná i pro klíčové měny (USD, EUR, JPY, GBP, CHF) a jak aktuální nastavení sazeb, tak očekávání jejich budoucího vývoje podstatně ovlivňují jejich vzájemné kurzy.
Vliv politiky centrálních bank na akcie je sice nepřímý, ale zásadní. Výnosy dluhopisů ovlivňují fundamentální ocenění akcií a dluhopisy navíc představují pro akcie alokační konkurenci. Centrální banky ovlivňují výkonnost ekonomiky a dostupnost úvěrů, což je pro mnoho akciových společností také klíčové. Dalším faktorem, který má podstatný vliv na chování akcií, je schopnost centrálních bank udržet nebo obnovit stabilitu finančních trhů v případě šoku, a tím ovlivňovat míru rizikové averze (příkladem je tzv. Greenspanův put, tedy politika Fedu snížit sazby při propadu akciového trhu, a tím zabránit přenosu tohoto šoku do reálné ekonomiky; dalším příkladem je dodávání likvidity při finanční krizi 2008/2009 a opět v době pandemie).
Důvěryhodné centrální banky s předvídatelnou a úspěšnou měnovou politikou výrazně podporují výkonnost akcií. Komodity centrální banky ovlivňují především přes svůj vliv na reálné ekonomiky, a tedy přes poptávku po komoditách (tzn. rychlost růstu ekonomik) a nabídku (výše úrokových sazeb určuje, které projekty těžby a zpracování komodit je možné uskutečnit, a tedy přímo jejich nabídku). U komodit, které se ve velké míře využívají jako uchovatel hodnoty (především zlato), působí výše sazeb přímo na jejich atraktivitu, protože ovlivňuje výnos konkurenčních aktiv.
Závěr
Co všechno z výše uvedeného prakticky vyplývá pro pravděpodobné chování finančních trhů v příštích měsících? Podle našeho názoru trh aktuálně přešel od přílišného optimismu, který ho ovládal ještě před několika týdny, k přílišnému pesimismu. Nejkřiklavějším projevem tohoto posunu jsou zatím poměrně okrajové spekulace na další růst sazeb Fedu. Posun z posledních týdnů je dobrou ilustrací, jak citlivě až přehnaně trh reaguje na zveřejňovaná data. Lednové údaje mohly být výrazně ovlivněny jednorázovými faktory, které jsou v tomto měsíci běžně silnější (především u inflace) než v jiných měsících, únorová data tak mohou lehko přinést vystřízlivění po přehnané reakci a další obrat. Na druhou stranu byl únorový posun na trhu tak výrazný, že by k jeho prodloužení byla zapotřebí další významná překvapení.
Z toho plyne, že posun výnosových křivek je podle našeho názoru blízko svého maxima a snadno může dojít k obratu trendu zpět k poklesu. Akcie aktuálně ovládá růstové momentum, na jehož zastavení posun očekávání ohledně vývoje sazeb nestačil, a dolar z tohoto posunu vytěžil překvapivě málo, z čehož by mělo plynout, že pravděpodobnější je posun k silnějšímu euru než naopak. U koruny by teoreticky mělo být riziko na straně dalšího oslabení, především bude-li ČNB na rychlý pokles inflace reagovat sérií výrazných snížení sazeb. České dluhopisy pak už do značné míry rychlý a výrazný pokles sazeb započítávají, takže prostor pro další pokles výnosů je už pravděpodobně dost omezený.