Ekonomická aktivita
Statistiky z posledního čtvrtletí minulého roku potvrzují znatelný kontrast mezi slabým HDP a rostoucí zaměstnaností. Zatímco druhá revize statistik HDP potvrdila mezičtvrtletní stagnaci ekonomiky, data zaměstnanosti naopak potvrdila rostoucí trend. Zaměstnanost ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 1,3 %. Pokračoval tak trend poklesu produktivity. Silný trh práce výrazněji nepůsobí na ochotu domácností utrácet. Podle prosincových statistik maloobchodní tržby poklesly v porovnání s předchozím měsícem o 1,1 %.
Ani prosincové statistiky z průmyslu nepřinesly výraznější pozitivní překvapení. Průmyslová produkce v prosinci sice nečekaně meziměsíčně vzrostla o 2,6 %, ale tento růst byl způsoben opět volatilními irskými daty (+23,5 % m/m). Bez Irska průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vzrostla jen o 0,5 %. Na opačném konci naopak opět stálo Německo, kterému se stále nedaří. Průmyslová výroba v prosinci opět skončila v červených číslech, když poklesla o 3 % y/y. Naopak nové objednávky v průmyslu v prosinci nečekaně vzrostly meziměsíčně o 8,9 %. Za tímto vývojem ale byly velké objednávky, konkrétně letadel. Bez nich by tento ukazatel meziměsíčně poklesl o 2,2 %. Na oživení německé ekonomiky si s velkou pravděpodobností budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Ani předstihové ukazatele na rychlé ekonomické oživení neukazují. Specificky německé indexy ZEW a Ifo sice v únoru zaznamenaly určité zlepšení, ale stále se pohybují pod svými dlouhodobými průměry. Také PMI ve zpracovatelském průmyslu již rok a půl zůstává pod hladinou 50, signalizující pokles aktivity. Únorová data dokonce ukazují na zrychlení tohoto poklesu. Klesá jak produkce, tak nové zakázky a dokonce i zaměstnanost. Na druhou stranu zbytek eurozóny na tom tak špatně jako Německo není. Podle indexů PMI pesimismus postupně odeznívá, i když kompozitní index zatím stále zůstává pod hodnotou 50, ukazující na pokračující ekonomický pokles.