Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Finanční trhy

PPF banka

13/5/2024 | 8 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

EUR/USD 

V průběhu února vše hrálo do karet dolaru – silná data z trhu práce a vyšší než očekávaná inflace vedly k podstatnému přehodnocení očekávaného vývoje sazeb. Dolar v reakci na tento vývoj sice dokázal do poloviny měsíce relativně mírně posílit, ve druhé polovině měsíce ale tyto zisky kompletně ztratil. Dolaru v únoru evidentně chybělo technické momentum, které se postupně vyčerpalo v předchozím měsíci, a nepomohla mu ani síla americké ekonomiky kontrastující se slabostí té evropské. Obrat v polovině února tak pravděpodobně znamená konec trendu posilování dolaru, který začal v polovině loňského prosince. Pokud tomu tak skutečně je, měly by nyní být reakce na zveřejňovaná data výrazně asymetrické: podstatně silněji by trh měl reagovat na data pozitivní pro euro než na data pozitivní pro dolar. Obrat trendu by tak měl pokračovat, euro by tedy mělo získávat, i když tempo těchto zisků bude patrně pomalé a volatilita zůstane vysoká. 

EUR/CZK 

Tlak proti koruně v únoru ještě zesílil. Oslabení koruny bylo dáno nejen snížením sazeb na počátku února o 50 bb, což bylo pro část hráčů na trhu překvapením, ale proti koruně působila i změna očekávání trhu ohledně snižování sazeb v EMU i USA. Pozdější snižování sazeb v EMU a v USA
v kombinaci s relativně rychlým uvolňování měnových podmínek ze strany ČNB dostalo korunu až na úroveň 25,5 vůči euru. To jsou hodnoty nevídané od května 2022, kdy ovšem ČNB výkyv zabrzdila svými intervencemi a kurz pak po zbytek roku dalšími intervencemi udržovala pod hladinou 25 EUR/CZK. Nyní je rétorika ČNB jiná.

O intervencích centrální bankéři nehovoří a jejich preference silné koruny také není téma, které by bylo skloňováno tak jako ještě před rokem. ČNB naopak slibuje, že nechá trh, aby volně určil rovnovážný kurz. V případě slabé koruny pak ČNB avizuje zpomalení cyklu uvolňování měnové politiky. A právě politika centrální banky bude v nejbližších měsících pro korunu klíčová. Očekávání dalšího snižování sazeb by podle našeho názoru mělo držet korunu i nadále pod tlakem. Ze sazeb FRA ale vyplývá, že trh přikládá velkou pravděpodobnost březnovému snížení sazeb o 75 bb. Podle našeho názoru bude ČNB při aktuálním kurzu koruny opatrnější a sníží sazby spíše jen o 50 bb. To by mohlo tlak na korunu trochu oslabit. Výraznější posílení ale nečekáme, spíše stabilizaci kurzu EUR/CZK okolo 25,3. 

Dluhopisy 

Leden končil výrazným poklesem výnosů, při kterém americký desetiletý výnos klesl až k 3,82 %. Na začátku února však přišel rychlý obrat inspirovaný nečekaně silnými údaji z trhu práce. Následný trend růstu výnosů byl dále podpořen překvapivě vysokými daty o inflaci, takže na konci měsíce se desetiletý výnos dostal až na 4,35 % (růst o 53 bb z minima). Výrazně nahoru se posunul i krátký konec křivky s tím, jak trh přehodnotil časování snižování sazeb a odsunul očekávané první snížení z března na červen letošního roku. V posunu výnosové křivky, hlavně v jeho pozdější fázi, hrály roli i technické faktory jako momentum a psychologie – podobně jako trh na konci ledna přeháněl směrem k poklesu výnosů, na konci února přeháněl směrem k jejich růstu. To vedlo k vyčerpání technického momenta a lehké korekci ještě před koncem měsíce. Podle našeho názoru je výnosová křivka i po částečné korekci stále příliš vysoko, a proto náchylná na další pokles. Na současných úrovních by ji mohla udržet pouze další překvapení. Slabší než očekávaná data z trhu práce nebo návrat k poklesu inflace by mohly desetiletý výnos snadno posunout blíž ke 4,0 %. 

Vývoj na evropských dluhopisových trzích v zásadě kopíroval vývoj v USA, i když zde podobné výrazné impulsy jako v USA chyběly. Německý desetiletý výnos se na začátku měsíce dotkl 2,12 %, na jeho konci kolísal nad 2,4 %. U Evropy stojí za zmínku také to, že na rozdíl od USA prošel německý desetiletý výnos minimem už na konci minulého roku (1,9 %) a že s jednou korekcí na konci ledna trvá růstový trend výnosů už od této doby. Ze specificky evropských faktorů ovlivňujících trh byla důležitá konzistentní snaha představitelů ECB přesvědčit trh, že se centrální banka nechystá v blízké době snížit sazby a že bude se snížením pravděpodobně čekat minimálně do června. Data růst výnosů nepodporovala – inflace pokračuje v poklesu a růst je mizerný. Podle ECB jsou rizikem mzdy a vznik mzdově-inflační spirály podporovaný těsným trhem práce. Data za čtvrté čtvrtletí minulého roku ukázala zastavení zrychlování růstu mezd. ECB bude čekat, zda se obrat v mzdové dynamice potvrdí i v prvním čtvrtletí letošního roku. Německá výnosová křivka by aktuálně měla podle našeho názoru být poblíž svého lokálního vrcholu. Březen by měl přinést stagnaci nebo mírný pokles. 

Český trh žil v únoru vlastním životem, vývoj na hlavních trzích se ho dotkl jen okrajově. Dlouhý konec křivky po poklesu až na 3,7 % na přelomu ledna a února reagoval na růst výnosů na hlavních trzích po zveřejnění dat z amerického trhu práce, ale růst byl poměrně omezený (3,85 %). Relativně brzo díky nižší než očekávané lednové inflaci v ČR převážil vliv očekávaného poklesu sazeb ČNB a desetiletý výnos se vrátil lehce nad minima. Koncem měsíce pak začaly výnosy driftovat opět nahoru, patrně se začal poněkud více projevovat vliv vývoje ve světě. U dvouletého výnosu, tedy krátkého konce křivky, naprosto dominoval vliv nižší inflace. Po jejím zveřejnění výnos v podstatě skokově klesl z 3,9 % na 3,7 %. Reagoval tak na posun očekávání investorů k rychlejšímu tempu snižování sazeb. Březnové obchodování by mělo být ovlivněno především daty o vývoji inflace, tedy tím, zda se potvrdí nebo nepotvrdí její rychlé směřování k cíli ČNB.

Akcie 

Americký i evropský trh pokračoval v růstu podobným tempem. Vedle technického momenta podpořila růst i celkem dobrá výsledková sezóna, ve které opět dominovaly velké technologické firmy (tentokrát výrazně pozitivně překvapily Nvidia a Meta, obě postupně překonaly rekord v denním přírůstku tržní kapitalizace). Akcie ignorovaly posun očekávání začátku poklesu sazeb a orientovaly se spíše na solidní výkonnost americké ekonomiky. Momentálně není vidět ani v USA ani v EMU bezprostřední riziko pro pokračování růstu, snad s výjimkou nedobré situace v sektoru komerčních nemovitostí, která vytváří významná rizika i v bankovnictví. Propad ceny jedné z bank však trh prakticky nezaznamenal a Fed ujistil, že situaci monitoruje a je připraven zasáhnout. Růst tedy bude patrně v dohledné budoucnosti pokračovat, nemusí však udržet tempo a možná je technická korekce na překoupeném trhu. 

Pražská burze si za únor připsala nepatrných 0,7 %, když poslední den obchodovaní, ještě k tomu 29. únor, přinesl negativní vývoj v podobě zveřejněných výsledků Erste bank. Index poslední den oslabil o více než 1,2 % a snížil, tak celkovou výkonnost za měsíc únor. Mezi nejhorší patří právě Erste bank s poklesem o 6 %. Horší byl už jen ČEZ, který oslabil o více než 8 % a zakončil únor na  801 CZK za akcii. Naopak mezi úspěšné se řadí Komerční banka, která v průběhu února zveřejnila hospodářské výsledky, které byly v souladu s očekáváním, ale hodně překvapila návrhem na rozdělení 100 % zisku letos a příští rok. Akcie tak reagovaly slušným růstem a připsaly si za únor 9,4 %. Česká Zbrojovka (COLT) pokračovala v krasojízdě a po akvizičním tažení nadále akcie rostou, tento měsíc o 4,98 %.  

Světové akciové trhy jsou na historických maximech, nálada, zdá se, je výborná na palubě se lidově řečeno tančí, tak uvidíme, kam až ten optimismus zajde. Nás v Praze stále zajímá výsledková sezóna, která bude pokračovat i v březnu, především pak u akcií ČEZ. Březen je poslední měsíc prvního kvartálu a je pravděpodobné, že bude snahou udržet a vykázat dobré zhodnocení, tedy že by se dalo očekávat pokračování mírného růstu.  

Kredit 

Při pohledu na travnaté svahy českých hor prožíval milovník lyžařských sportů stejně skličující pocity, jakými si během letošního února procházel i každý fanoušek dluhopisového financování. Sem tam se sice rolbařům podařilo udržet mělkou vrstvu umělého sněhu, ale na úpatí takového kopce žádný lyžař blaženým pocitem neoplýval. Podobně tomu bylo i na tuzemském primárním trhu, kdy jediným dluhopisovým vrcholem letošního února byla miliardová emise společnosti J&T Private Equity Group Financing CZ I a.s. S výnosem 7,75 % při splatnosti 5 let nabídla kreditní spread lehce nad čtyřprocentní hranicí. 

Nejdelší únor za poslední čtyři roky překvapivě nepřál našincům ani v zahraničí. Eurové HZL listované na burze v Lucemburku by si s kreditním spreadem 71 bb nad 3M EURIBOR a ratingem Aa2 určitě našlo spoustu zájemců. Česká pobočka UniCredit se ale rozhodla uzavřít atraktivní emisi jen pro soukromou společnost a celý objem ve výši 750 milionů EUR se na tři roky do splatnosti zabydlel na portfoliích v rámci skupiny UniCredit.  

Komodity 

Cena ropy se po krátkém poklesu na začátku měsíce  k 77 USD/brl (Brent) po většinu měsíce držela mezi  81 a 84 USD/brl. Trh sledoval celou řadu faktorů od vývoje světové ekonomiky po geopolitiku. Cenu ropy podporovalo napadání komerčních plavidel v oblasti Rudého moře komplikující obecně dopravu ropy od producentů ke spotřebitelům. Nabídka je však aktuálně dostatečná. USA postupně zvyšují produkci (je na novém historickém maximu) a také export. Spekuluje se o možnosti, že by OPEC+ na začátku března oznámil nové kolo dobrovolného snižování produkce s cílem podpořit cenu. Bez tohoto snížení a za předpokladu, že se dále nezhorší geopolitická situace (což ovšem ani zdaleka není možné vyloučit), existuje prostor pro pokles ceny daný jak dostatečnou produkcí, tak stále spíše nevalnou výkonností světové ekonomiky, specificky Číny a Evropy. 

Cena zlata byla v průběhu února většinou klidná a držela se lehce nad 2 000 USD/oz. Výjimkou byl krátký propad v polovině měsíce, nejspíše technické povahy. Zlato v průběhu měsíce nereagovalo prakticky na nic – ani na měnící se očekávání ohledně vývoje sazeb klíčových centrálních bank, ani na geopolitiku. Jak dlouho mu netečnost vydrží, je těžké odhadnout, ale po jejím skončení je pravděpodobný spíše posun směrem dolů. 

Finanční trhy
Finanční trhy
Finanční trhy
Finanční trhy
Finanční trhy
Finanční trhy
Finanční trhy

SAZBY CENTRÁLNÍCH BANK

3M 6M 12M

M-12

M-1

SOUČASNÁ HODNOTA

ODHAD

ZMĚNA*

ODHAD

ZMĚNA*

ODHAD

ZMĚNA*

SAZBY CENTRÁLNÍCH BANK

Fed

4,25-4,50

5,25-5,50

5,25-5,50

5,25- 5,50

N/A

4,25-4,50

DOWN

3,25-3,50

DOWN

ECB

3,0

4,5

4,5

4,5

N/A

4,25

DOWN

3,25

DOWN

ČNB

7,0

6,75

6,25

5,25

DOWN

4,75

DOWN

4

DOWN
KURZY

EUR/USD

1,06

1,08

1,08

1,10

DOWN

1,11

DOWN

1,12

DOWN

EUR/CZK

23,50

24,82

25,33

25,3

N/A

24,8

DOWN

24,5

DOWN

DLUHOPISY

US dluhopis 2y

4,82

4,32

4,68

4,0

DOWN

3,7

DOWN

3,0

DOWN

US dluhopis 10y

3,92

4,07

4,30

3,8

DOWN

3,6

DOWN

3,3

DOWN

Něm. dluhopis 2y

3,14

2,57

2,96

2,3

DOWN

2,2

UP

2,0

UP

Něm. dluhopis 10y

2,65

2,24

2,49

2,0

DOWN

2,0

N/A

2,0

N/A

České dluhopisy 2y

5,79

3,73

3,58

3,6

N/A

3,5

DOWN

3,5

N/A

České dluhopisy 10y

5,01

3,82

3,87

3,7

DOWN

3,6

DOWN

3,5

DOWN

KREDIT

USA CDX 5y

462,5

361,2

342,4

360,0

UP

330

DOWN

315

DOWN

EMU iTraxx 5y

413,1

325,7

309,4

320,0

UP

305

DOWN

290

DOWN

AKCIE

S&P 500

3970,2

4845,7

5069,8

5300

UP

Eurostoxx 50

4238,4

4648,4

4884,9

5000

UP

DAX

15365,1

16903,8

17669,5

18000

UP

CSI 300

4069,5

3215,4

3516,1

3900

UP

PX 50

1413,7

1452,9

1463,3

1600

UP

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz