Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Evropa směřuje ke stagnaci spíše než k recesi

PPF banka

2/3/2023 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Eurozóna se v loňském roce recesi vyhnula a může se jí vyhnout i letos. Poslední údaje HDP překvapily pozitivně, když ukázaly mezičtvrtetní růst o 0,1 % a také předstihové indikátory signalizují brzký obrat k lepšímu. Viditelně zpomalila v prosinci i inflace, ale jen díky započítání vládní pomoci do cen elektřiny, proto zvyšování sazeb centrální bankou bude pokračovat v únoru i v březnu.

Ekonomická aktivita

Měsíční údaje, zveřejňované s určitým zpožděním, signalizovaly, že ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí v porovnání s předchozím čtvrtletím poklesla, ale předběžná data Eurostatu nakonec ukázala, že celkově se HDP udrželo v růstu, i když velmi mírném (0,1 % q/q). Také maloobchodní tržby v listopadu překvapily růstem, ale na vykompenzování říjnového propadu to nestačilo. Průměrné maloobchodní tržby za říjen a listopad v reálném vyjádření zůstaly pod hodnotami 3. čtvrtletí. V nižší poptávce se stále projevuje jak vysoká inflace a s ní spojený pokles reálných příjmů, tak i nejistota, která spotřebitele nutí k obezřetnosti. Průzkumy mezi spotřebiteli sice ukazují, že nálada spotřebitelů se již odrazila ode dna, kterého dosáhla v září, ale od té doby dokázal indikátor důvěry spotřebitelů vzrůst pouze těsně nad hodnoty, kterých dosahoval v době vrcholící pandemie.

Také průmyslová produkce přes lepší než očekávané výsledky v listopadu zůstává pod hodnotami z 3. čtvrtletí.

Naopak měkké indikátory ukazují, že by se ekonomika do recese vůbec dostat nemusela. Situace by se brzo měla začít obracet k lepšímu. Indexy PMI v posledních měsících překvapovaly lepšími než očekávanými hodnotami a nejinak tomu bylo i s lednovými hodnotami. Kompozitní index se opět vylepšil a dostal se po šesti měsících opět nad 50, tj. hladinu oddělující kontrakci od expanze.

Kompozitní index PMI po šesti měsících opět vzrostl nad 50.

Inflace a centrální banka

Prosincová inflace v eurozóně skončila pod očekáváním, když z listopadových 10,1 % poklesla na 9,2 %. Na tento lepší než očekávaný výsledek ale působil jeden zásadní jednorázový faktor, který v lednu již nebude platit, a to administrativní opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Například německá inflace v prosinci poklesla na 8,6 % z listopadových 10 % z velké části díky odpuštěným zálohám na energie; jedná se tedy o podobný scénář poklesu inflace, jaký zažila Česká republika v říjnu. Z informací Eurostatu vyplývá, že ceny energií v EMU v prosinci meziročně vzrostly o 25,7 %, tedy výrazně méně než v listopadu (34,9 %). V meziměsíčním vyjádření ceny energií poklesly o 6,5 %. Naopak jádrová inflace roste z listopadových 5,0 % na 5,2 %.

Prosincová čísla tak nebudou mít na odhodlání ECB dále zpřísnit měnové podmínky výraznější vliv.

Z komentářů některých členů Rady guvernérů vyplývá, že o dalším zvyšování sazeb nepochybují. My očekáváme zvýšení sazeb o 50 bb na měnově-politickém zasedání dne 2. února. Je pravděpodobné, že další zvyšování sazeb bude následovat v březnu. Zda opět o 50 bb, bude záležet na vývoji inflace i reálné ekonomiky. Zatím se zdá, že reálná ekonomika je na tom lépe, než se původně čekalo, což centrální bance otevírá prostor k relativně razantnímu zvyšování sazeb.

Pokles inflace byl způsoben administrativními opatřeními na pomoc domácnostem s drahými energiemi.

Rizika

I když je závislost na ruských surovinách výrazně nižší než před válkou na Ukrajině, představuje energetika pro eurozónu jedno ze základních rizik.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz