Inflace a centrální banka
Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 15,8 %, což je méně, než čekal trh. Růst cen tak byl o 0,4 pb nižší než v listopadu. Ke zpomalení tempa růstu cen přispěly zejména ceny v oddílu dopravy díky cenám automobilů a pohonných hmot, na růst cenové hladiny naopak tlačily ceny potravin a nealkoholických nápojů spolu s cenami v oddílu bydlení (nájemné, vodné a stočné, plyn, teplo a teplá voda). Prosincová čísla jsou ale výrazně zkreslena metodikou započítávání úsporného tarifu. Bez něj by inflace byla 19,3 %, což je o 0,2 pb více, než byl odhad ČNB.
Z pohledu měnové politiky ale bude významnější lednové číslo, které bude zveřejněno až po únorovém měnově-politickém zasedání ČNB. Téměř s jistotou tak můžeme říci, že sazby na zasedání 2. února zůstanou beze změny, a změnu nečekáme ani v dalších měsících.
Co se týče lednové inflace, jež bude pro ČNB klíčová, jsou odhady zatíženy vysokou dávkou nejistoty jak kvůli cenám energií, tak kvůli novým ceníkům, které lednovou inflaci běžně ovlivňují, a výrazně se liší. Například guvernér Aleš Michl hovořil o 20% inflaci v lednu a v únoru, zatímco viceguvernérka Eva Zamrazilová byla o poznání opatrnější, když pro lednovou inflaci uvedla rozpětí mezi 15 až 20 %. My si myslíme, že 20 % je nadsazený odhad, a očekáváme inflaci kolem 17 %. Nejistota je ale značná. Po vyšších číslech v lednu a v únoru by inflace měla již začít klesat. Tempo poklesu pak bude klíčové pro rozhodování ČNB o tom, kdy začít se snižováním sazeb. Zatím se zdá, že centrální bankéři se shodují na tom, že by sazby měly zůstat na vyšší úrovni delší dobu, velice pravděpodobně po celý rok 2023. Podle našeho názoru by první snížení sazeb mohlo přijít nejdříve v srpnu.