Koruna se aktuálně veze na vlně regionálního optimismu
Posilování koruny v posledních měsících není výsledkem intervencí ČNB, která ve snaze bránit výraznějšímu oslabení koruny na trh vstupovala od května loňského roku, aby bránila výraznějšímu oslabení koruny. Od začátku 4. čtvrtletí 2022 ale trh svými intervencemi již neovlivňovala a koruna přesto posilovala, přičemž tempo posilování se ještě zrychlilo se začátkem nového roku. Hlavní příčinou posilování koruny je optimismus, který na trhu momentálně převládá. Jeho zdrojem je zejména zklidnění situace na trhu se zemním plynem a elektřinou, jež tlumí obavy z nuceného omezování výroby. Koruna je pro zahraniční investory atraktivní i proto, že nabízí relativně vysoké výnosy při omezeném kurzovém riziku. Jejímu případnému oslabování při změně sentimentu na trhu by dokázala ČNB bránit svými intervencemi.
Koruna naopak celkem úspěšně ignoruje signály z ECB i Fedu, jejichž plánované další zvyšování sazeb by mělo přispět k větší atraktivitě dolaru a eura na úkor koruny. Lednové posilování koruny lze do jisté míry připsat i sezónním vlivům. Koruna má tendenci posilovat s počátkem nového roku, ale své zisky poté málokdy udrží. Tak tomu bylo v letech 2018 až 2022.
Pohled na historii kurzu koruny ukazuje, že i když krátkodobě na korunu regionální nálada často působí, dlouhodobě patří mezi měny, které dokážou turbulentní časy přestát velice dobře, a to nejen díky vysokým devizovým rezervám. Například agentura Bloomberg zařadila korunu mezi čtveřici významnějších měn, které nejlépe zvládly uplynulé tři turbulentní roky. Nástup pandemie covidu-19 sice pro korunu znamenal zpočátku prudké oslabení až na 27,80 EUR/CZK, ale od té doby koruna dokázala posílit až pod 24 EUR/CZK, tedy o více než 14 %. Takto rychlý trend posilování koruna zažívala od roku 2000 do roku 2008. Tehdejší posilování bylo dáno zejména doháněním vyspělých států Evropy. Vzhledem k relativně nízké inflaci probíhala konvergence nikoliv inflačním, ale kurzovým kanálem. Korunu také významně podporoval příliv přímých zahraničních investic, který zvyšoval poptávku po koruně. Trend posilování zastavila finanční krize a korunu potom ještě oslabilo přijetí kurzového závazku v letech 2013 a 2017. Při hledání odpovědi na otázku, zda je současné posilování začátkem nového trendu kurzu koruny, nebo jen výkyvem, po kterém bude následovat korekce, je nutné se blíže podívat nejen na fundamenty, které kurz koruny v delším horizontu určují, ale i na rovnovážný kurz koruny.