Motivace centrálních bank připravovat vlastní kryptoměny
Motivace centrálních bank nebo v některých případech vlád pro spuštění projektu vlastní kryptoměny je strach ze ztráty kontroly. Centrální banky v současné době přes bankovní sektor provádějí svoji měnovou politiku. Pokud by platby, deposita i půjčky byly decentralizované, centrální banky by měly problém provádět měnovou politiku a v dobách krize likviditu dodávat nebo naopak ekonomiku utlumovat v případě přehřívání.
Proces přípravy vlastní centralizované digitální měny již oznámilo na 80 centrálních bank, popřípadě vlád. Proces je ale v samém počátku a u většiny se jedná o začátek výzkumu možností, jak digitální měny v budoucnosti využít.
Nejdále se zatím dostala Čína. Svou centralizovanou měnu zkouší v několika čínských městech. První pilotní projekty proběhly v dubnu 2020. Projekt ale zjevně není pouze pro domácí použití jako náhrada hotovosti v oběhu, ale cílí i na přeshraniční platby.
Digitalizace sama o sobě neznamená, že se z jüanu stane konkurence amerického dolaru, ale může znamenat příležitost pro lidi v chudých zemích dostat se k možnosti mezinárodních finančních transakcí, což jednoznačně zvýší důležitost jüanu a tím i Číny.
Již 6 let se oficiálně zabývá možností zavedení digitální měny Britská centrální banka. Svůj přístup ke kryptoměnám v poslední době změnily i Fed a ECB. ECB donedávna pouze monitorovala, poté upozorňovala na rizika spojená s kryptoměnami a nedávno uvedla, že pracuje na přípravě digitálního eura. Vývoj v americkém Fedu byl obdobný. Nyní jsou obě centrální banky ve fázi výzkumů, jak by potenciální digitální měna vydávaná centrální bankou mohla fungovat.
Kuriózními případy jsou například Bahamy nebo San Salvador. Bahamy jsou první zemí, která zavedla digitální měnu. Platidlo se jmenuje sand dollar a vydává jej místní centrální banka. San Salvador se zase stal první zemí, která schválila bitcoin jako legální platidlo.
Na druhé straně pomyslného spektra stojí například ČNB, která se možností vlastní digitální měny nezabývá.