Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Finanční trhy 8/2021

PPF banka

22/8/2021 | 7 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

EUR/USD

V červenci hrály fundamentální faktory do karet dolaru, ten toho využil k jen relativně mírnému posílení. Dolaru pomáhají jak data (vyšší inflace a rychlejší růst), tak holubičí ECB. Trh zdá se momentálně věří Fedu, že vysoká inflace je pouze dočasná, ale riziko, že tomu tak nebude, by také mělo dolar podporovat. Z technického hlediska se posilování dolaru zastavilo na hladině 1,175, kterou kurz ve druhé polovině měsíce jen lehce testoval. Zdá se, že momentum k posilování dolaru je momentálně poměrně slabé, trh má naopak tendenci se chytat jakékoliv záminky k nastartování korekcí, které však vydrží jen krátce. Hlavním scénářem pro srpen je konsolidace poblíž současných úrovní s poměrně vysokým rizikem posílení dolaru. Tomu by mohl pomoci posun v názoru trhu na budoucí vývoj inflace směrem k vyšším hodnotám. Pokud by kurz prorazil hladinu 1,175, mohlo by být posílení relativně výrazné, až k 1,160.

EUR/CZK

Na korunu aktuálně působí dva protichůdné faktory. Na jednu stranu šíření delta varianty covidu-19 zvyšuje nejistotu na trzích, na druhou stranu jestřábí hlasy z ČNB podporují korunu. V první polovině měsíce převažovala zvýšená nejistota a koruna tak oslabila až k 25,9 vůči euru. Druhá polovina měsíce ale byla již ve znamení konsolidace. Koruna postupně posilovala. Impuls k ziskům dostala zejména od dvou centrálních bankéřů: Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého. Vojtěch Benda jako největší jestřáb z bankovní rady podle svého prohlášení stejně jako na červnovém zasedání i v srpnu bude zřejmě navrhovat zvýšení sazeb o 50 bb a umírněnější Tomáš Nidetzký sice o větších krocích nemluvil, ale připustil možnost zvyšování na každém dalším zasedání v letošním roce. Vzhledem k spíše holubičímu posunu v ECB je náznak rychlejšího zvyšování sazeb v ČR pro korunu impulsem k posilování. Podle našeho názoru je ČNB přehnaně optimistická. Relativně nízká proočkovanost v ČR může způsobit, že podzim nebude z epidemiologického hlediska tak příznivý a ČNB bude muset tempo zvyšování sazeb přibrzdit.

Dluhopisy

Na přelomu června a července došlo v USA k prudkému propadu výnosů, při kterém se výnos desetiletého státního dluhopisu propadl z 1,5 % na 1,25 %. Příčinou tohoto propadu byla kombinace zmírnění inflačních očekávání a obav z dopadů nové vlny pandemie ve světě na světovou ekonomiku. K prudkosti propadu však také výrazně přispěly technické faktory jako uzavírání ztrátových pozic zaměřených na růst výnosů (tedy pokles cen) dluhopisů. Tomu nasvědčuje i následné rychlé zotavení, při kterém se výnos desetiletého dluhopisu vrátil na 1,42 %. Prudkým pohybům na trhu však ještě nebyl konec. Výnosy se rychle vrátily k poklesu a ve třetím týdnu července se krátce výnos desetiletého dluhopisu dostal až pod 1,14 %. Tentokrát se podle všeho zkombinoval nárůst rizikové averze způsobený hlavně obavami z dopadů šíření varianty delta covidu-19 a přebytečné likvidity tlačené na finanční trhy hlavními centrálními bankami. Ve hře byly opět technické faktory, takže následovala další, i když poměrně mírná korekce, po které se výnos desetiletého dluhopisu usadil v okolí 1,25 %.

Podle našeho názoru je současná úroveň výnosů v USA neudržitelně nízká. V aktuální inflaci sice skutečně zřetelně dominují krátkodobé faktory související s ekonomickým šokem způsobeným pandemií, ale zesilují i známky kumulace inflačních tlaků, které mohou vyústit v inflační spirálu. Toto riziko je nyní podstatně větší než v květnu, kdy byl americký desetiletý výnos nad 1,7 %. Než se vyjasní, zda skutečně dojde k odeznění faktorů způsobujících současnou vysokou inflaci a ta pak začne klesat, nebo naopak zesílí proinflační faktory natolik, že Fed bude nucen zareagovat, uplyne ještě několik měsíců. Kdykoliv v této době však trh může změnit názor a prudce se posunout opačným směrem, než tomu bylo v červenci.

Český trh byl na rozdíl od světového prázdninově klidný, výnosy v průběhu měsíce jen poměrně mírně klesly, patrně v reakci na poměrně výrazný pokles ve světě. Domácí faktory, mezi kterými dominuje především očekáváný vývoj sazeb ČNB, však ukazují spíše na prostor pro růst výnosů, a to v nepříliš vzdálené budoucnosti. Členové bankovní rady centrální banky dávají nepokrytě najevo, že míní pokračovat ve zvyšování sazeb. K tomu se může připojit přesycenost trhu vydávanými státními dluhopisy.

Dalším faktorem může být vývoj ve světě, Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, jsou podle našeho názoru výnosy jak v USA, tak v Německu nerealisticky nízké a hrozí poměrně prudké pohyby směrem nahoru. To by se projevilo výrazně i u nás. A v neposlední řadě snižují relativně nízké výnosy zájem zahraničních investorů o český trh. Především pohyb v zahraniční, ale i více jestřábí komunikace, než se čeká ze strany ČNB, mohou oživit trh už v srpnu. Pokud by k tomu nedošlo, pak po prázdninách je výraznější pohyb značně pravděpodobný.

Akcie

V červenci pokračoval na amerických akciových trzích růstový trend přerušený jednou prudkou, ale krátkou, korekcí. Dominantním důvodem korekce byly podle vyjádření investorů obavy z dopadů šíření varianty delta covidu-19. Na její prudkosti (propad trval pouhý den) se podílely technické faktory (vybírání zisků, stop lossy). Evropské akcie v červenci spíše stagnovaly, ale i je postihla prudká krátká korekce. Faktorem, který primárně drží trh v růstu, je přebytek likvidity ve finančním systému a tento faktor podle vyjádření hlavních centrálních bank jen tak lehko nepomine. Navíc se daří světové ekonomice, která se rychle dokázala vzpamatovat z propadu ve druhém čtvrtletí minulého roku, a další vlny pandemie ji už postihují podstatně méně.

Riziko, že se objeví mutace covidu-19, která bude mít na světovou ekonomiku skutečně vážné dopady, sice trvá, ale pokračující masivní očkovací kampaň ho snižuje. K optimismu trhu přispívají i vesměs dobré výsledky jednotlivých společností. To samozřejmě neznamená, že je další růst cen akcií zaručen. Rizikem je především možnost, že se Fed mýlí a vysoká inflace v USA není jen přechodná. Pokud by se ukázalo, že hrozí inflační spirála a Fed by na to reagoval změnou výhledu měnové politiky, akcie by pravděpodobně reagovaly silně negativně.

České akcie začínají přitahovat pozornost. PX index se dostal na nejvyšší hodnoty za posledních 10Y a překonal hranici 1200 bodů. Stále je ovšem velmi daleko od svého historického maxima z roku 2007 (cca 1800 bodů). Za měsíc červenec si připsal PX index silných +4,6 %. Skokanem měsíce je AVAST (+17 %), když se objevil kupec, který má o něj zájem. Další, kdo silně roste, jsou banky. Moneta +5,75 % a Erste +5,61 %. Tyto dvě banky na konci měsíce zveřejnily velmi pěkné hospodářské výsledky. Komerční banka přidala rovněž pěkných 5 % (zveřejnění výsledků 3. 8). Nejhůře se dařilo akciím O2, které ztratily 1 %.

Další výhled je i nadále mírně optimistický. Díky velkému zastoupení bank v indexu a rozhodnutí ECB neprodloužit zákaz distribuce dividend na bankovních akciích lze očekávat, že se ČNB připojí. Akcionáře českých bank by tak čekala tučná dividenda. Zajímavý je i nadále ČEZ, protože ceny elektřiny neustále pokračují v růstu. Sledovat je nutné také situaci v Avastu.

Kredit

Kreditní spready v prvních dvou dekádách července rostly, v následující korigovaly. Evropský index iTraxx je tak meziměsíčně mírně výše (o 2,2 %) na hodnotě 235 (230 minulý měsíc). Severoamerický index CDX je rovněž mírně výše (o 5%) na hodnotě 289 (274 ke konci června). Změny ratingů, dle statistiky agentury Bloomberg ukazují, že počet všech zvýšení od ratingových agentur byl za poslední měsíc už celkem stabilizovaných 1 623, počet snížení rovněž stabilní na hodnotě 1 495. Emisní aktivita je na primárních trzích mírně utlumená díky prázdninám. Tématem následujících měsíců bude bezpochyby to, zda inflace bude jen krátkodobá a růsty dle očekávání. A jak se bude vyvíjet situace ohledně covidu s předpokládaným podzimním dopadem.

Komodity

Růst ceny ropy se zastavil na začátku července. Fundamentálně k tomu přispěly spory v rámci OPEC+ (mezi Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií) o tempo zmírňování omezení produkce, které hrozily rozpadem dohody v rámci OPEC+, a tedy rychlým růstem produkce. V průběhu měsíce se sice tyto rozpory podařilo vyřešit a hrozbu zažehnat, ale trh začal být skeptičtější k dalšímu tempu růstu poptávky kvůli globálnímu šíření nakažlivější varianty delta covidu-19. Ropa spolu s akciemi zažila jednodenní panický výprodej, po kterém se rychle vrátila poblíž úrovní před ním. Zatím se nezdá, že by svoji politiku měnili američtí alternativní těžaři, nadále prakticky neinvestují a nezvyšují produkci. Cena ropy by tak v dohledné době měla zůstat relativně vysoká. Rizikem pro cenu ropy je možnost, že by skutečně šíření varianty delta vedlo k ekonomickému útlumu a nižší spotřebě ropy (například kvůli opětovnému omezení cestování). Dalším, rizikem je, že by Fed začal signalizovat, že registruje riziko dlouhodobě vysoké inflaci a bude na to reagovat. Sazby Fedu mají globální dopad a takový signál by snížil očekávání růstu světové ekonomiky, a tedy i spotřeby ropy.

Po červnovém prudkém propadu se v červenci cena zlata vzpamatovala a vrátila se nad 1800 USD/o.z. Zlatu patrně pomohl především další výrazný pokles výnosů státních dluhopisů. Zajímavé je, že na rozdíl od června se na vývoji jeho ceny nijak zřetelně neprojevila korekce na akciích. Měsíčního maxima lehce pod 1840 USD/o.z. dosáhla cena zlata v polovině měsíce, pak se pomalu vracela k 1800 USD/o.z. Kdyby Fed přiznal, že bude muset kvůli růstu inflačních rizik začít utahovat měnovou politiku, zlatu by to patrně uškodilo – jednak by se zvedly výnosy konkurenčních státních dluhopisů a jednak by to znamenalo, že příliv likvidity na finanční trhy zeslábne. Navíc by se snížilo i riziko, že Fed inflaci neuhlídá, a tedy atraktivita zlata jako pojistky proti vysoké inflaci. Kdyby však Fed nadále ignoroval příznaky kupících se inflačních tlaků, mělo by to zlatu pomoci. Jeho atraktivita jako pojistky proti inflaci by rostla, výnosy by mohly zůstat nízké a hotovost by tekla do finančního systému neztenčeným proudem.

Devizové kurzy

Dluhopisy (10 let)

Index volatility VIX

Akciové indexy (1. 7. 2020 = 100)

Kreditní marže USA (CDX) a EMU (iTraxx)

Ropa a komoditní index

M-12

M-1

SOUČASNÁ HODNOTA

3 M

6 M

12 M

ODHAD

ODHAD

ODHAD

SAZBY CENTRÁLNÍCH BANK

Fed

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

ECB

0

0

0

0

0

0

ČNB

0,25

0,25

0,5

1,0

1,25

1,5

KURZY

EUR/USD

1,18

1,19

1,19

1,18

1,18

1,20

EUR/CZK

26,2

25,5

25,5

25,4

25,3

25,0

DLUHOPISY

US dluhopis 2y

0,12

0,25

0,19

0,2

0,2

0,2

US dluhopis 10y

0,55

1,47

1,24

1,5

1,8

2

Něm. dluhopis 2y

-0,71

-0,66

-0,76

-0,7

-0,6

-0,5

Něm. dluhopis 10y

-0,54

-0,21

-0,45

-0,3

-0,2

0

České dluhopisy 2y

0,09

1,20

1,30

1,60

1,7

1,8

České dluhopisy 10y

0,94

1,78

1,67

1,8

2,1

2,2

KREDIT

USA CDX 5y

433,0

273,4

288,4

350,0

400

375

EMU iTraxx 5y

375,7

231,9

234,6

300,0

350

325

AKCIE

S&P 500

3246,2

4297,5

4419,2

4400

Eurostoxx 50

3208,2

4064,3

4096,7

4200

DAX

12379,7

15531,0

15523,3

15000

CSI 300

4695,1

5081,1

4811,2

5600

PX 50

876,9

1152,9

1207,6

1200

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz