Kryptoměny, zejména bitcoin, přitahovaly nejprve pozornost malého okruhu nadšenců. Dynamický vývoj a zejména vznik tzv. stablecoins přinesl obavy z narušení finančního systému a nutnost reakce centrálních bank.
PPF banka
22/8/2021
Kryptoměny, zejména bitcoin, přitahovaly nejprve pozornost malého okruhu nadšenců. Dynamický vývoj a zejména vznik tzv. stablecoins přinesl obavy z narušení finančního systému a nutnost reakce centrálních bank.
Téma měsíce
Mohlo by se zdát, že peníze jsou již digitální, ale platby kartou nebo přes mobilní aplikace jsou jen způsoby, jak přesouvat fyzické peníze elektronicky. Myšlenka skutečně plně digitálních peněz je založena na softwaru umožňujícím anonymní elektronické transakce bez zprostředkovatele. K tomu slouží digitální měna uložená v digitální peněžence, která k transakcím nepotřebuje žádný bankovní účet, ani jinou bankovní infrastrukturu.
Některé kryptoměny, tak jak se vyvíjely, se však spíše než měnami používanými k transakcím staly volatilním finančním aktivem, jiné se ale funkci měny přibližují. Každopádně prudký rozvoj tohoto odvětví donutil centrální banky kryptoměny sledovat a ve snaze neztratit kontrolu nad finančním systémem začínají po celém světě zkoumat možnosti virtuálních měn vydávaných centralizovaně.
I když masivní vydávání digitálních měn centrálními bankami je zatím hudba budoucnosti, je třeba počítat s tím, že může přinést výrazné změny do fungování celého finančního systému.
Česká republika
Ekonomické oživení, vyšší inflace, dobrá situace na trhu práce, ale i koruna, která kvůli novým mutacím koronaviru dále neposiluje. To jsou faktory, které přesvědčují ČNB o dalším utahování měnové politiky již na dalším, tedy srpnovém zasedání.
Evropská měnová unie
Druhé čtvrtletí v eurozóně přineslo ekonomický růst a statistická data ukazují, že oživení by mělo ve druhé polovině roku nabírat na síle, pokud se ovšem nezhorší epiedemiologická situace. Naopak růst cen se zdá být dočasný. ECB sice mění komunikaci v rámci nové zveřejněné strategie, nikoliv ale nastavení měnové politiky.
Spojené státy americké
Hospodářství pokračuje v silném růstu (HDP za druhé čtvrtletí +6,5 % mezičtvrtletně anualizovaně), na trhu práce se silněji projevuje kombinace zvýšené poptávky po pracovní síle a neochoty části nezaměstnaných přijmout pracovní místo. Inflace nadále zrychluje, Fed přesto zatím nezměnil nastavení svojí měnové politiky.
Trvá na tom, že důvody rychlejší inflace jsou přechodné a že ekonomika zotavující se z dopadů pandemie potřebuje nadále podporu. Zároveň avšak přiznal pokrok a možnost, že relativně brzy zahájí utahování měnové politiky. Inflaci sice aktuálně dominují dočasné efekty, zároveň se však objevují jasnější náznaky, že se formují mechanismy, které by mohly vést k vytvoření inflační spirály. Jedním z nejdůležitějších je riziko, že šok vedl k strukturálnímu posunu, který vedl ke zvýšení bezinflační míry nezaměstnanosti (NAIRU).
Sdílet na sociálních sítích