Spojené státy v prvním pololetí prošly technickou recesí poklesu mezičtvrtletního HDP dvakrát po sobě. Hrozí i „reálná“ recese podle definice NBER?
PPF banka
20/9/2022
Spojené státy v prvním pololetí prošly technickou recesí poklesu mezičtvrtletního HDP dvakrát po sobě. Hrozí i „reálná“ recese podle definice NBER?
Téma měsíce
První odhady vývoje HDP ve druhém čtvrtletí sice naznačují, že USA v prvním pololetí prošly tzv. technickou recesí, tedy že jim dvakrát po sobě mezičtvrtletně klesl HDP, ale trh práce je nadále velmi silný a konjunkturální indexy (PMI, ISM) zůstaly v expanzi. Příčinou tohoto neobvyklého vývoje je dlouhodobý vliv šokového oživení poptávky po uvolnění protipandemických opatření v prvním pololetí minulého roku podpořený silným rozpočtovým stimulem.
Kombinace rychlého utahování měnové politiky, negativního dopadu inflace a poklesu efektu bohatství na spotřebu a inverze výnosové křivky však vyvolává obavy z recese „reálné“, tedy recese podle definice NBER (pokles ekonomické aktivity trvající déle než několik měsíců).
Česká republika
Nová bankovní rada posunula horizont měnové politiky a dala jasně najevo, že sazby dále zvyšovat nechce. Nižší než očekávaná červencová inflace tak zvyšuje pravděpodobnost stability sazeb v září.
Evropská měnová unie
Největším, a navíc zhoršujícím se problémem EU je energetická krize. V srpnu kvůli nízkým dodávkám z Ruska dále rostly ceny plynu a s nimi i ceny elektrické energie. To se promítá do inflace, která vzhledem k vývoji cen energií bude stále větším problémem.
Na vysokou inflaci musí ECB reagovat utahováním měnových podmínek, což vedle vysokých cen energií dále negativně ovlivní výkonnost hospodářství. Z velkých států je nejhůře postiženo Německo kvůli silné zavilosti na ruském plynu. To je další špatná zpráva, protože Německo obvykle bývá motorem evropského hospodářství.
Spojené státy americké
Data zveřejňovaná v průběhu srpna byla relativně příznivá, investoři však mají momentálně tendenci vidět svět hodně černě, takže odmítli změnit negativní výhled a lepší data pokládají za šum. Podle našeho názoru však byly pozitivní náznaky celkem konzistentní a široce založené.
Týkalo se to především inflace, ale také růstových parametrů. Hodně teď bude záležet na tom, zda se pozitivní náznaky potvrdí a také jak rychle na ně v případě jejich potvrzení bude reagovat Fed.
Sdílet na sociálních sítích