Jaký bude „nový normál“?
Stav světové ekonomiky na konci roku 2022 byl všechno, jen ne stabilní. Inflace se pohybuje na dlouho nevídaných úrovních a nezdá se, že by chtěla klesat. Vyspělým ekonomikám zároveň hrozí recese. Čína se potýká s řadou problémů, které výrazně zpomalují její růst. Centrální banky zvyšují sazby bezprecedentním tempem. Primárním důvodem tohoto neutěšeného stavu je mimořádný šok vyvolaný pandemií covidu a opatřeními přijatými k omezení jeho šíření. Světová ekonomika se kvůli tomu v roce 2020 dostala do extrémního propadu poptávky i nabídky. Důležitá byla také zcela mimořádná nejistota, která vedla k řadě rozhodnutí přispívajících k destabilizaci. Vyspělé státy podpořily své ekonomiky jak rozpočtovými stimuly, tak uvolněním měnové politiky včetně dodání dalšího obrovského množství likvidity do finančního systému. Ten byl přitom likviditou zaplavován značnou část předchozího desetiletí. Nejistota výrazně ovlivnila i rozhodování a plánování managementů podniků. To v konečném důsledku vedlo k postupnému narušení plynulosti fungování dodavatelsko-odběratelských řetězců s podstatným negativním dopadem na nabídkovou stranu ekonomiky.
Rok 2021 byl ve znamení zvládání pandemie a zotavování z jí způsobeného šoku. Už jeho konec však naznačoval, že toto zotavování nebude bez problémů. Růžky začala vystrkovat inflace, která se oproti očekáváním nevracela k hodnotám před pandemií, ale naopak stále zrychlovala. V Evropě vypukla energetická krize vyvolaná prudkým růstem cen plynu a následně elektřiny. Naděje na další stabilizaci situace v roce 2022 definitivně zmařila ruská invaze na Ukrajinu, která vedla jednak k dalšímu růstu cen energií i jiných komodit a jednak opět výrazně zvýšila nejistotu.
Hlavní centrální banky byly loni po dlouhém váhání přinuceny zahájit cyklus utahování měnové politiky. Hrozba vzniku inflační spirály je donutila k bezprecedentní rychlosti zvyšování sazeb. Rozkolísání ekonomiky kombinací šoků a stimulů vedlo v prvním pololetí v USA k technické recesi. Některé evropské státy se na prahu recese ocitly naopak ve druhém pololetí. Do roku 2023 tak světová ekonomika vstupuje výrazně oslabená a se stále vysokou inflací. Očekávání jsou přitom po třech letech otřesů a vzhledem k probíhající válce na Ukrajině značně pesimistická. Globální růst bude podle našeho názoru mimořádně slabý, inflace bude klesat jen pomalu a sazby tedy zůstanou vysoké i při slabé ekonomice. Klíčovou otázkou je, jak dlouho bude tato nepříznivá situace trvat. To bude záviset především na tom, jak velké strukturální změny série šoků způsobila. Pokud bychom se vrátili do rovnovážného stavu před pandemií, znamenalo by to návrat ke kombinaci poměrně slabého růstu, nízké inflace a nízkých až nulových sazeb. To je ovšem velmi nepravděpodobné. Je nutné počítat s tím, že pandemie jednak urychlila změny probíhající a současně s sebou přinesla i specifické změny strukturální. Abychom mohli určit, do jakého „nového normálu“ směřujeme, musíme tyto strukturální změny identifikovat.
První oblastí, která prochází podstatnou změnou nazrávající už před pandemií, ale jíž extrémní urgenci dodalo až vypuknutí války na Ukrajině, je energetika. Před pandemií ovlivňovala směřování energetiky snaha o ochranu životního prostředí. Tato snaha samozřejmě trvá a spíše nabývá na intenzitě. Nutnost nahradit energetické zdroje z Ruska (zemní plyn, ropu a uhlí) celý proces „ozelenění“ energetiky podstatně komplikuje, protože klíčovou roli v plánovaném postupném přechodu k čistým zdrojům energie hrál zemní plyn. Snaha o ochranu životního prostředí však neovlivňuje pouze energetiku, ale ekonomiku obecně. Velmi citelné jsou dopady v průmyslu, zejména ve výrobě automobilů. Kombinace snahy chránit životní prostředí a horší dostupnosti zdrojů energie znamená především obecně vyšší náklady na produkci.
Další důležitou oblastí procházející změnami jsou mezinárodní obchodní vztahy. I zde docházelo k významným posunům už před pandemií (například zhoršování vztahů mezi USA a Čínou), ovšem pandemie a její dopady vývoj podstatně urychlily a dodaly mu daleko větší urgenci. Deglobalizace může znamenat obecně vyšší náklady, a tedy i vyšší koncové ceny.
Oblastí, která globální ekonomiku ovlivňuje dlouhodobě, ale jejíž působení postupně nabývá na síle, je demografie. Hlavními změnami na tomto poli je růst významu migrace spolu s pokračujícím stárnutím populace ve vyspělých státech a zpomalováním populační dynamiky v rozvíjejících se zemích. Demografie bude stále více ovlivňovat jak spotřebu, tak produkční kapacitu v globální ekonomice. Ovlivňovat bude i alokaci a využívání úspor.
Konečně poslední oblastí, kterou zmíníme, jsou důsledky technologického pokroku. Automatizace, robotizace, umělá inteligence nebo biotechnologie přinášely změny už před pandemií, ale kombinace dopadů pandemie a zrychlování tempa změn povede k důležitým strukturálním změnám v ekonomice.
Aktuálně zřetelně převažují oblasti, které mají negativní dopady na růst a působí proinflačně (ochrana životního prostředí a energetika, deglobalizace i demografie). U „nového normálu“ tak můžeme čekat návrat z příliš nízké inflace před pandemií k inflaci v okolí cíle centrálních bank za cenu vyšších sazeb, než jaké byly obvyklé v uplynulém desetiletí. Ekonomický růst ve vyspělých státech by měl zůstat stejně slabý jako před pandemií, růst rozvíjejících se ekonomik by měl postupně ztrácet dynamiku. Příkladem tohoto vývoje je Čína, která vyčerpává zdroje růstu a zatím marně hledá nové, jež by je nahradily. Z hlediska dopadů na finanční trhy je nutné počítat se zhoršením reálných výnosů kvůli kombinaci vyšší inflace a slabšího hospodářského růstu. Dobré investiční příležitosti budou stále vzácnější. Pro stárnoucí populaci je to nepříjemná perspektiva, která bude znamenat omezení prostoru pro růst životní úrovně, možná i boj o její zachování. Jedinou nadějí na zlomení tohoto nepříznivého scénáře jsou technologie, ty ale zatím přes nesporný obrovský pokrok v tomto směru nepřesvědčily.
Jak moc šoky posledních tří let změnily strukturu světové ekonomiky i struktury jednotlivých důležitých ekonomik se budeme dozvídat postupně – než bude odpověď na tuto otázku zcela jasná, uplyne několik let. Už letos však budeme moci posoudit řadu náznaků, z nichž se bude dát usuzovat, jak moc velkými změnami hospodářství prošlo. Důležitý bude zejména vývoj inflace (jak rychle bude zpomalovat) a chování trhů práce (jak rychle poroste míra nezaměstnanosti a jak silné budou tlaky na růst mezd). Na finančních trzích bude nejdůležitější to, kde se usadí klíčové výnosové křivky státních dluhopisů. Čím rychleji bude klesat inflace, čím rychleji poroste míra nezaměstnanosti, čím slabší budou tlaky na růst mezd a čím níž klesnou výnosy dluhopisů, tím blíž budeme stavu před pandemií a naopak.