Těžební politika OPEC+ jako celku je sice pro trh s ropou klíčová, ale významnou roli hrají i jednotlivé státy OPEC. Řada z nich má buď vážné vnitřní problémy, nebo je zapojena do geopolitických sporů. Druhým největším producentem v rámci OPEC je Irák, který prochází jak dlouhodobou vnitřní krizí, tak je přímo v centru geopolitického gordického uzlu Středního východu. Situace v Iráku je velmi komplikovaná, ale přesto byla jeho produkce ropy v posledních pěti letech stabilizovaná. Patří sice mezi členské státy OPEC, které měly tendenci soustavně překračovat přidělené kvóty, ale i v tomto směru se v posledním roce situace zlepšila.
Irák tak aktuálně nepředstavuje problém, to se však vzhledem ke zmíněné vnitropolitické nestabilitě může změnit a díky jeho váze by to byla změna významná. Před Irákem byl druhým největším producentem v rámci OPEC jeho soused Írán. Jeho těžba je však v posledním desetiletí výrazně negativně ovlivněna geopolitikou, konkrétně spory mezi ním a USA ohledně jeho jaderného programu a dlouhodobě celkově nepřátelskými vztahy s USA. USA proti Íránu uplatňují sankce, které významně postihují jeho produkci. Ta je nyní zhruba na polovině maxima, tedy představuje v případě změny situace a zvýšení těžby potenciální dodatečnou nabídku a impuls k poklesu ceny ropy.
Dalším problematickým státem je Libye, která po pádu Muammara Kaddáfího prochází občanskou válkou, která má negativní vliv na její ropnou produkci. Po téměř úplném zastavení těžby v minulém roce se aktuálně situace stabilizovala, ale vzhledem k chaotické situaci se výpadky mohou kdykoliv opakovat. Aktuálně by výpadek libyjské těžby byl lehko nahraditelný dalšími státy OPEC, významný tento faktor může být, až dojde k plnému obnovení poptávky.
Dlouhodobou vnitřní krizí prochází také Venezuela, jejíž těžba loni klesla téměř na nulu. Tíží ji také nepřátelské vztahy s USA. Venezuela je však zároveň státem, který má největší potvrzené ropné rezervy, takže v případě změny situace by mohla být významný zdrojem dodatečné nabídky ropy. Nigérie jednak nevyniká velkou disciplinovaností při dodržování těžebních limitů a jednak má problémy s gerilami v oblasti delty Nigeru, což je nejvýznamnější těžební oblast Nigérie.
Podobně jako u Libye jsou nyní potenciální výpadky nigerijské těžby málo významné, trh by mohly ovlivnit, až když se poptávka dostane na úrovně před pandemií. Konečně mimo OPEC, ale v rámci OPEC+, je Rusko pod tlakem sankcí NATO, což sice zatím jeho produkci neomezilo, ale může mu to komplikovat přesun těžby do nových těžebních oblastí.