Efekt zvýšených spotřebních daní na alkohol a tabák by měl postupně letos slábnout, naopak efekt nízké srovnávací základny cen ropy by mohl naopak kulminovat v dubnu. I za předpokladu, že ceny ropy již výrazněji neporostou (dohoda OPEC+ by měla přispět ke stabilizaci cen ropy), nízká srovnávací základna bude na českou inflaci působit i ve druhé polovině roku. Jádrová inflace v břenu mírně vzrostla na 3,3 %, to je sice pod maximy z konce loňského roku, ale stále nad hodnotou, kterou by si představovala ČNB.
Výhled inflace zůstává velice nejistý. V první polovině roku by inflaci měla tlumit limitovaná poptávka, uvolnění restrikcí naopak může ve druhé polovině roku působit proinflačně. I když se inflace letos může pohybovat celkově mírně nad středem inflačního pásma, ČNB nebude se zvyšováním sazeb spěchat. Více by v tomto ohledu mohla naznačit nová květnová prognóza, kterou bude mít bankovní rada k dispozici na zasedání 6. 5. Zároveň ale nejistý průběh pandemie výhled úrokových sazeb zamlžuje.
ČNB již dříve avizovala, že první zvýšení sazeb je podmíněno zřetelnými signály ústupu pandemie, přičemž riziko z prodlení vnímá jako menší než riziko z předčasného zvýšení sazeb. Na vývoj sazeb ČNB tak bude mít letos vliv spíše než inflace vývoj epidemiologické situace. Náš základní scénář počítá s jedním zvýšením sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku. V případě lepšího než očekávaného vývoje epidemie může k růstu sazeb dojít již v srpnu a podruhé v listopadu.