Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Trvající epidemie brzdí zotavení trhu práce v USA

PPF banka

7/4/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Očkování v USA pokračuje relativně rychle. Epidemii se momentálně daří držet pod kontrolou, i když počet nově diagnostikovaných případů a obětí je stále poměrně vysoký. Nadále tedy má epidemie významný negativní dopad na ekonomiku, ale podstatně menší než před rokem. Pokračuje realizace nově schválených stimulačních opatření, především distribuce finanční pomoci domácnostem. Ekonomika díky tomu pokračuje v zotavování.

Inflace zatím zůstává nízká, v dalších měsících by však měla přechodně výrazně zrychlit. Fed drží velmi uvolněnou měnovou politiku a nadále předpokládá, že sazby zůstanou na nule minimálně do roku 2023.

Ekonomická aktivita

Stále aktivní epidemie brání rychlejšímu zotavování trhu práce, protože jsou stále částečně aktivní opatření k omezení jejího šíření, která mají negativní vliv především na služby (turistika, pohostinství). Služby jsou velkým zaměstnavatelem a pracovní místa v nich výrazně chybí. Nezaměstnanost proto víceméně stagnuje (míra nezaměstnanosti v lednu 6,3 %, v únoru 6,3 %). Vzhledem k tempu probíhající vakcinace (naočkována zhruba čtvrtina populace) se dá předpokládat, že ještě ve druhém čtvrtletí budou nutná omezení a bude tedy pokračovat spíše pozvolný pokles nezaměstnanosti. Ve druhém pololetí už by se mohla situace výrazně zlepšovat. Konjunkturální indikátory (ISM, PMI) za únor potvrdily pokračování silné expanze. Nadále se lépe daří výrobnímu sektoru, protože služby jsou stále viditelně omezeny restrikcemi. Podle předběžných PMI za březen expanze pokračuje stejně silným tempem jako v únoru. Maloobchodní tržby v únoru po masivním skoku z ledna poněkud ztratily dynamiku, hůře se vedlo i průmyslu. Vinu na tom má částečně mimořádně chladné počasí. Osobní spotřebu by však mělo podpořit rozesílání další přímé finanční pomoci domácnostem.

Ekonomika USA zatím ani zdaleka nedohnala loňský výpadek.

Inflace a centrální banka

Inflace zatím zůstává nízká, ceny v únoru rostly meziročně o 1,7 % celkově a o 1,3 % u jádrové inflace. Celkovou inflaci ovlivňuje zejména meziroční růst cen ropy a částečně také potraviny. U cen ve výrobě je vliv ropy a dalších komodit mnohem citelnější, proto také zrychluje více. Inflace bude v několika následujících měsících velmi pravděpodobně zrychlovat, a to poměrně podstatně. Důvodem je především bazický efekt, roli však může částečně hrát i kumulace odložené poptávky a vlivu vládního stimulu. Po rozjezdu ekonomiky, který povede k navýšení produkčních kapacit, by mělo dojít opět k útlumu růstu cen. Podobný názor jako my má i Fed, který sice počítá se zrychlení inflace letos, ale pro příští a přespříští rok počítá s inflací v okolí svého cíle. Protože nezaměstnanost zároveň zůstává vysoká, nemá důvod měnit svoji měnovou politiku zaměřenou na podporu zotavení ekonomiky. Inflační panika na trhu zároveň vede k utahování měnových podmínek, což dále podporuje stabilitu politiky Fedu.

Inflace ve službách je zatím velmi nízká.

Rizika

Počty diagnostikovaných případů i počty úmrtí v USA se stabilizovaly. Jejich úrovně jsou stále příliš vysoké na to, aby bylo možné plošně odstranit restrikce. Probíhající očkování však dává naději, že v horizontu několika měsíců může dojít k dosažení kolektivní imunity, tedy velmi podstatnému omezení šíření epidemie. Největším rizikem je možnost, že se nebude ochotno dát očkovat dostatečné množství lidí na dosažení kolektivní imunity a v návaznosti na to riziko, že dojde k vytvoření mutace viru, která bude proti očkování odolná.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz