Nabídková strana ekonomiky
Podíl průmyslu na české ekonomice je při srovnání s ostatními vyspělými zeměmi stále ještě poměrně velký (34 % včetně stavebnictví), avšak ve srovnání se službami (64 %) jen o trochu více než poloviční. I tak dokáže cykličnost průmyslové výroby znatelně ovlivnit českou ekonomiku. Navíc je průmysl klíčově navázán na vnější prostředí. Například 80 % automobilového průmyslu jde na export, což představuje zhruba čtvrtinu celkového exportu. Zpomalení především Německa, hlavního exportního partnera, pak pro českou ekonomiku znamená značné riziko. A zpomalování tamní průmyslové výroby je v poslední době patrné.
Průmyslová výroba je navíc značně energeticky náročná, a rostoucí ceny energií ji tak zasáhnou větší měrou než jiné sektory. Podle odhadů MMF by dopad ukončení dodávek plynu z Ruska do ČR (bez přerozdělování v rámci EU) způsobil propad českého HDP až o 5,5 %. To je extrémní scénář. EU se dohodla na přerozdělování, a přestože Rusko dodává aktuálně do Evropy plyn minimálně (zhruba 20 % loňských hodnot), zásobníky jsou z 80 % plné. Pro Českou republiku by to mělo znamenat, že při průměrné zimě (spotřeba plynu domácností výrazně kolísá s průměrnými teplotami), s úsporami ve spotřebě plynu o 15 % a novými kapacitami na LNG by mělo být plynu dostatek i v první polovině příštího roku. Předpokládáme tedy, že k zavírání průmyslových provozů v důsledku nedostatku plynu letos docházet nebude.
V následujících měsících očekáváme postupný pozvolný pokles průmyslové produkce v meziměsíčním vyjádření v důsledku vysokých cen energií i ochlazení zahraniční poptávky. V meziročním vyjádření je ale pravděpodobné, že růst průmyslu bude kladný díky nízké srovnávací základně, způsobené loňskými problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.
I když v letošním roce vidíme jako pravděpodobné postupné zhoršování situace v průmyslu, rizika výraznějšího propadu nepochybně existují. Jejich dopad by se ale mohl projevit spíše v delším horizontu, v příštím roce. Jako nejvýraznější riziko k našemu relativně optimistickému scénáři vnímáme problémy v dodavatelsko-odběratelských vztazích, které mohou být způsobeny nejen geopolitickou situací (zhoršením vztahů s Čínou), ale i návratem protipandemických opatření. V delším časovém horizontu nemůžeme vyloučit ani nedostatek plynu pro některé průmyslové provozy. Také globální recese by vzhledem k cyklické povaze průmyslové výroby měla výrazný negativní dopad. Tak výrazný propad jako v pandemii, kdy během jednoho měsíce průmyslová výroba kvůli zavřeným továrnám propadla o více než 30 %, neočekáváme, ale vodítkem může být rok 2009, kdy průmyslová výroba v roce 2009 meziročně poklesla o 13 %. Návrat na úrovně před krizí pak trval dlouhých 6 let.
Výrazná nejistota ohledně domácí i zahraniční poptávky, zvyšování cen energií, ale rovněž nákladů na financování se projeví i na investiční aktivitě firem. Ta byla v prvním pololetí po covidovém útlumu relativně silná, ovšem ve druhé polovině roku očekáváme její významný pokles.
Také vývoz zboží a služeb by měl kvůli očekávanému ochlazení zahraniční poptávky poklesnout. Vzhledem k očekávanému snížení spotřeby se domníváme, že bilance zahraničního obchodu by se i přes klesající vývozy měla dostat do kladných čísel a přispívat k růstu pozitivně.