Ekonomická aktivita
Trh práce stále zůstává celkově silný. Míra nezaměstnanosti se drží na dlouhodobých minimech a trvá velmi vysoká poptávka po pracovní síle. Zároveň se však začínají projevovat první náznaky obratu. Jde především o počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za týden, který se sice drží pod klíčovou hranicí 300 000, ale od trendu k poklesu přešel do konzistentního trendu k růstu.
Náznak obratu je vidět také u složek konjunkturálních indexů ISM mapujících trh práce. Je patrný rovněž pokles tempa nabírání nových pracovníků v kategorii zábava a volný čas, ve které byla poptávka po pracovní síle dosud nejsilnější. Maloobchodní tržby sice zůstávají poměrně silné, ale rovněž zde je zřetelně vidět náznaky ochlazování. Důvodem je částečně posun od nákupu předmětů dlouhodobé spotřeby ke službám.
Vzhledem k tomu, že v řadě kategorií zboží dlouhodobé spotřeby byly nákupy v době epidemie a po ní extrémně silné, lze nyní očekávat poměrně výrazný propad kvůli saturaci poptávky. Problémem jsou i vysoké ceny benzínu, které nutí domácnosti měnit strukturu spotřeby. Osobní spotřeba by však celkově měla zpomalovat jen postupně a mírně díky aktuálně velmi silnému trhu práce a ještě stále nevyčerpaným úsporám z dob restrikcí pohybu.
Průmysl se zatím drží svého tempa, ale předběžný PMI za červen ukázal zpomalení. Index předstihových ukazatelů (meziroční změna) a týdenní index aktivity newyorského Fedu sice zůstávají v plusu, ale také v ostrém klesajícím trendu.