Otázka recese je aktuální, ale její předpověď složitá. Podle akciových trhů recese hrozí každou chvíli, instituce jsou zdrženlivější. MMF od roku 1991 správně předpověděl jen čtvrtinu recesí ve sledovaných zemích.
PPF banka
31/7/2022
Otázka recese je aktuální, ale její předpověď složitá. Podle akciových trhů recese hrozí každou chvíli, instituce jsou zdrženlivější. MMF od roku 1991 správně předpověděl jen čtvrtinu recesí ve sledovaných zemích.
Téma měsíce
Ještě na počátku letošního roku převažoval názor, že odeznění covidu přinese i uklidnění situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích a nadprůměrný ekonomický růst.
Těmto optimistickým předpovědím nastavila stopku ruská agrese vůči Ukrajině a s ní spojené striktní sankce.
Česká republika
Navzdory pesimismu spotřebitelů, který ukazují měkké indikátory, zůstává poptávka domácností silná. To se projevuje i na inflaci, jež nepřestává překvapovat vyššími hodnotami.
ČNB i v červnu reagovala na vývoj cen razantním zvýšením sazeb, nová bankovní rada ale zřejmě ukáže dalšímu většímu zvyšování sazeb stopku.
Evropská měnová unie
ECB opouští rétoriku o dočasnosti inflačních tlaků a připravila trh na zvyšování sazeb. Současně řeší problém, jak zamezit přílišnému rozšiřování spreadů výnosů státních dluhopisů. Zároveň sílí obavy z přerušení dodávek plynu z Ruska, které by očekávané ekonomické zpomalení změnilo v recesi.
Spojené státy americké
Fed na svém červnovém zasedání očekávaně pokračoval v utahování měnové politiky. Zasedání však také přineslo další podstatný posun jestřábím směrem. Sazby byly poprvé od roku 1994 zvýšeny o 75 bb a navíc Powell indikoval možnost růstu o 75 bb i na dalším zasedání.
Důvodem přiostření postoje Fedu je nepříznivý vývoj inflace. Celková inflace především kvůli růstu cen ropy dále zrychlila, což přispívá ke zvýšení rizika sekundárních efektů a vzniku inflační spirály. Začínají se projevovat první náznaky zpomalování ekonomiky, ale její celková výkonnost je zatím stále poměrně dobrá.
Finanční trhy
Pohyb kurzu v červnu byl prakticky zrcadlovým obrazem květnového pohybu. Zatímco v květnu trh reagoval posílením eura na jestřábí obrat ECB, v červnu reagoval na vyšší inflaci a další jestřábí posun Fedu. ECB se už neposunula nikam, držela se v zásadě na květnových pozicích.
To umožnilo dolaru rychlý návrat na lokální minima z května. Ty se ovšem dolaru překonat nepodařilo a kurz končil měsíc v korekci. Kurz by i nadále měl reagovat především na výhled vývoje sazeb centrálních bank a na makroekonomické parametry (především inflaci), které s nastavením jejich měnové politiky souvisí.
Sdílet na sociálních sítích