Rostoucí ceny komodit i širší inflační tlaky spolu s utaženější měnovou politikou nutně zasáhnou reálnou ekonomiku
Od počátku konfliktu na Ukrajině ceny ropy a plynu zažily strmý růst a postupně se tento nárůst propsal i do cen energií pro domácnosti. Díky regulaci byl dopad na domácnosti zpožděný, ale nakonec se projevil v cenách domácností ve všech zemích. Samotný růst cen energií zvyšuje náklady domácností a snižuje jejich disponibilní příjem. Podle simulací ECB mělo téměř trojnásobné, ale krátkodobé zvýšení cen plynu snížit růst HDP od základního scénáře o přibližně 0,2–0,3 pb.
Výzkumy zaměřené na efekty růstu cen ropy na reálnou ekonomiku se ve svých závěrech liší. Velmi záleží na důvodu růstu cen. Zda se jedná o rostoucí poptávku, která reflektuje rostoucí prosperitu země, nebo naopak nedostatečnou nabídku, jež může ohrozit ekonomický růst. Současný případ kombinuje oba faktory. Můžeme tedy velmi hrubě odhadovat, že dopad permanentního růstu cen ropy o 10 % bude mít negativní efekt na reálnou ekonomiku okolo 0,1 pb ročně po dobu 3 let. Aktuální ceny ropy, které vzrostly o 60 %, mohou snížit ekonomický růst o 0,6 pb. Počítáno ovšem bez efektu reakce měnové politiky.
Za těchto předpokladů by růst eurozóny zpomalil maximálně o procentní bod v porovnání se základním scénářem, který počítal s růstem eurozóny v roce 2022 o 4,2 % – jednalo by se tedy o zpomalení růstu, nikoliv recesi. To je ovšem za předpokladu, že se rostoucí ceny energií nepromítnou do širších inflačních tlaků. Scénář o dočasnosti inflačních tlaků se zdá být překonán. K růstu cen energií se přidaly potraviny, ale i další zboží a služby a ECB byla nucena přehodnotit svůj přístup superuvolněné měnové politiky. Od 1. července ukončuje program kvantitativního uvolňování (reinvestice maturujících dluhopisů v bilanci ECB budou i nadále pokračovat) a v červenci začne také cyklus zvyšování úrokových sazeb, přičemž už nyní ECB přiznává, že v září může být zvýšení sazeb razantnější, pravděpodobně o 50 bb. Utahování měnové politiky tak bude dalším faktorem, který přispěje k utlumení ekonomické aktivity. Tento nový přístup zvyšuje riziko recese.