Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Začala úřadovat nová administrativa.

PPF banka

13/2/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Přestože epidemie je v USA podstatně silnější než na jaře, jsou její dopady na ekonomiku mnohem mírnější. I díky tomu pokračoval HDP v růstu i ve čtvrtém čtvrtletí. Epidemie se projevila především na slabší dynamice osobní spotřeby. Ovlivnilo ji především trvající zvýšení míry úspor. Investice byly ve čtvrtém čtvrtletí silné.

Výrazně menší než na jaře je i dopad epidemie na trh práce. Ten sice zřetelně trpí, ale dopady jsou neporovnatelně slabší. Míra nezaměstnanosti stagnuje na rozdíl od raketového růstu na jaře. Ekonomice by měl pomoci balíček schválený Kongresem na konci roku a nová administrativa spolu s demokratickou většinou v Kongresu slibují ještě větší stimulus.

Ekonomická aktivita

HDP pokračoval ve zotavování a ve čtvrtém čtvrtletí rostl mezičtvrtletně o 4,0 % anualizovaně. Osobní spotřeba však trpěla snížením příjmů proti předchozím čtvrtletím a vysokou mírou úspor (13,4 % po 16,0 % ve třetím čtvrtletí), což ukazuje na dopady omezení způsobených epidemií
i na trvající výrazný vliv propadu trhu práce z druhého čtvrtletí. Nepomohlo ani pozdní schválení pomocného balíčku.

Investice naopak rostly výrazně, i když je zde potřeba brát do úvahy vliv nízké základny z předchozího čtvrtletí. Meziročně HDP stále klesal o 2,5 %. Způsobila to hlavně klíčově důležitá osobní spotřeba, která meziročně klesla o 2,6 %. Investice se už dostaly do plusu, když rostly meziročně o 3,2 %, což by byl solidní výsledek i v normálním roce.

HDP se ve čtvrtém čtvrtletí udržel v růstu.

Trh práce je sice epidemií ovlivňován zřetelně negativně, ale dopady jsou daleko slabší, než tomu bylo na jaře. Míra nezaměstnanosti se drží na 6,7 %. Týdenní data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti ukazují na sice stabilní, ale stále výrazně zvýšenou úroveň. Další vývoj na trhu práce bude velmi důležitý pro osobní spotřebu a ta zase bude rozhodující pro udržitelnost oživení ekonomiky.

Konjunkturální indexy zůstávají nečekaně silné a stále ukazují na poměrně silnou expanzi. Potvrdily to jak ISM indexy, tak předběžné PMI indexy na konci ledna. Nová administrativa zatím nezavádí žádná výraznější omezení pohybu, která by mohla oživení narušit, spíše se snaží maximálně urychlit očkování. Přesto je potřeba počítat, že negativní vliv epidemie na ekonomiku bude trvat ještě měsíce, pravděpodobně celé první pololetí.

Inflace a centrální banka

Inflace je bez překvapení stabilně nízká, stále zřetelně pod cílem Fedu. V celkové inflaci se bude projevovat efekt růstu cen ropy, jádrovou by však měla držet nízko slabá poptávka. Kombinace slabého trhu práce a vysoké úrovně nevyužitých kapacit v průmyslu by měla bránit v dohledné budoucnosti trendovému zrychlování inflace. Na to spoléhá i Fed, který na svém posledním zasedání potvrdil pokračování extrémně uvolněné měnové politiky s tím, že sazby pravděpodobně zůstanou na nule až do roku 2023. Pokračovat nezměněným tempem bude i nákup dluhopisů, přičemž je Fed v případě ekonomických komplikací připraven ho ještě zintenzivnit. Trvající epidemie a relativně pomalý postup očkování vedly ke snížení očekávaní růstu v letošním roce.

Rizika

Klíčovým rizikem stále je a v dohledné době zůstane epidemie. Nová administrativa slibuje rychlé očkování (100 milionů očkovaných v prvních 100 dnech vlády), ale i kdyby se to podařilo, nemusí to znamenat konec problémů. K získání dostatečné úrovně imunity v populaci je potřeba naočkovat zhruba 60–70 %, což může trvat více než půl roku. Epidemie tedy bude silně ovlivňovat hospodářství ještě minimálně v prvním pololetí
i za optimálního scénáře.

Epidemie způsobila šok v osobních příjmech a výdajích.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz