Jak se mění uspořádání vztahů mezi UK a EU od 1. 1. 2021
Dlouhý proces odcházení byl dovršen. Od prvního prohlášení Davida Camerona v lednu roku 2013, kdy slíbil vyhlásit referendum po parlamentních volbách v roce 2015, aby uklidnil domácí politickou situaci a umlčel euroskeptické křídlo ve vlastní straně, uplynulo již 8 let nabitých událostmi.
K referendu, ve kterém nakonec těsnou většinou zvítězili příznivci brexitu, došlo v červnu 2016. Článek 50 byl aktivován 29. března 2017 a podle Lisabonské smlouvy od té doby běžela maximálně 2letá lhůta na dojednání podmínek a ukončení členství v EU. Jednání ale byla složitá a docházelo k průtahům. Velká Británie nakonec opustila EU k 31. lednu 2020, ale až do 1. 1. 2021 platilo přechodné období, ve kterém Británie sice již nebyla součástí EU, ale pravidla vzájemných vztahů zůstávala neměnná.
K dohodě o uspořádání vztahů mezi UK a EU došlo 24. prosince 2020. Evropský parlament tak ještě nestihl smlouvu ratifikovat a platí tak pouze provizorně (riziko, že by evropským parlamentem neprošla, je téměř nulové). Co se tedy od 1. ledna změnilo?
- Pohyb osob – Cestování bez víza je omezeno na dobu 90 dnů každého půlroku. Končí automatické právo občanů UK žít a studovat v jiných zemích EU a totéž platí recipročně. O nová povolení musí žádat i občané UK již žijící v EU a obráceně
- Pohyb zboží – Na výměnu zboží mezi EU a UK nejsou uvalovány žádná cla ani kvóty, Británie tak získává přístup na unijní trh jako žádná jiná třetí země. Nicméně na pohyb zboží se vztahují celní kontroly včetně nutnosti vyplnit celní prohlášení
i dokazovat původ zboží. Aby bylo možné využívat výhod bezcelního obchodu, jsou dohodnuty přesné limity, kolik procent daného výrobku musí být vyrobeno v jiných zemích než v UK a EU. V případě překročení těchto limitů jsou na zboží uvalena cla. Na některé zboží budou potřebovat britské firmy zvláštní licence a certifikáty. Nové restrikce se týkají i některých potravin dovážených z Velké Británie.
- Pohyb služeb – Volný pohyb služeb končí, i když dohoda mezi EU a UK přináší větší míru otevřenosti než ustanovení Všeobecné dohody
o obchodu službami WTO (GATS). Poskytovatelé služeb z UK budou muset dodržovat pravidla hostitelské země v každém členském státě EU
a nebudou již moci využívat zásadu země původu, vzájemné uznávání ani práva související s pasem pro finanční služby. Budou-li britské firmy chtít nabízet své služby v zemích EU za stejných podmínek jako dosud, mohou v některé
z členských zemí založit své sídlo nebo se přestěhovat úplně.
- Pohyb kapitálu – Volný pohyb kapitálu zůstane bez výraznějších překážek.
Velká Británie nemá ani přístup do vnitřního energetického trhu EU, ale do dubna 2022 by měla být nová dohoda, která zajistí hladký přenos pomocí kabelů mezi EU a UK. Také nad dalšími oblastmi zůstávají otazníky a budou řešeny v průběhu příštích několika měsíců (finanční služby) nebo i let (rybářství). Velká Británie si také v průběhu času bude sama dojednávat, na rozdíl od jednotlivých zemí EU, smlouvy o vzájemném obchodu s třetími zeměmi.
Další pouze provizorní dohoda, a tedy možné ohnisko sporů, se týká výměny dat, ochrany životního prostředí nebo i zdanění, které mohou vést k zavedení cel v případě, že jedna ze stran se příliš odchýlí v těchto politikách od druhé. Řešení vzájemných sporů potom bude probíhat dohodou mezi UK a EU bez evropských soudů pomocí arbitrážního panelu.
Dohoda je tedy velice komplexní, ale i když má celkem 1246 stran a 800 stran příloh, jsou některé formulace vágní nebo zůstávají k dořešení v následujících letech.
Odhady ekonomických dopadů brexitu jsou nejisté
Po referendu v roce 2016 začaly vycházet různé studie odhadů dopadů brexitu, které se kvůli vysoké nejistotě budoucích dojednaných podmínek výrazně lišily. Podmínky byly dojednány na poslední chvíli a navíc v době, kdy celý svět postihla pandemie koronaviru, tedy událost spojovaná s okamžitým bezprecedentním ekonomickým propadem. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že v době pandemie budou dopady brexitu marginalizovány. To z krátkodobého pohledu může být pravda, navíc bude v letošním roce
velice těžké oddělit důsledky pandemie a brexitu. V dlouhodobějším pohledu budou ale zřejmě ztráty způsobené brexitem celkově vyšší než ty, které způsobil covid, samozřejmě za předpokladu, že se podaří letos pandemii zvládnout. Podle odhadů britské vlády bude za 15 let HDP nižší o 5 %, než by bylo v případě, že by k brexitu nedošlo. Odhady dopadů epidemie v Evropě obecně počítají s návratem na předpandemické hodnoty v horizontu dvou až tří let, a poté s nastartováním růstu obvyklého před pandemií.
Negativní dopad bude mít odchod Británie vzhledem k silným vazbám i na samotnou EU. Vzhledem k velikosti trhu EU relativně k UK se ale dopady pro EU odhadují jako menší než pro Británii.
Polovina britských vývozů směřuje do Evropské unie
EU je pro Británii nejvýznamnějším obchodním partnerem - 49 % exportů směřuje do EU a 52 % importů přichází z EU. Proto také bylo klíčové dosáhnout dohody, neboť bez té by Británie obchodovala s EU podle pravidel WHO a na její zboží by byla uvalena cla.
Co se týče otevřenosti britské ekonomiky, nepatří Británie mezi nejotevřenější země EU. I tak exporty zboží a služeb tvoří 30 % HDP. Pro srovnání ve velmi otevřené malé české ekonomice tvoří exporty 80 % HDP, také Německo je na zahraničním obchodu více závislé než Británie s podílem exportů na HDP 47 % HDP.