Strana poptávky
Nyní se poněkud podrobněji zaměříme na to, jak by měla inflaci ovlivňovat strana poptávky. Nejprve se podíváme na vývoj struktury poptávky v rámci HDP. Opět využijeme data z USA, ostatní státy prošly v principu podobným vývojem.
Zásadní informací je, že ekonomiky prošly recesí ve tvaru „V“, že tedy po velmi ostrém poklesu následoval rychlý návrat blízko k úrovním před šokem. Vidět je také snaha federální vlády pomocí stimulu pokles zmírnit. Tento vývoj má dva efekty: na jednu stranu vznikla v období propadu odložená poptávka, která může zvýšit poptávku v době oživení a dostat tak růst HDP nad potenciál. Na druhou stranu graf ukazuje, jak rychle klesl v USA vládní stimul – celkové výdaje se ve druhé polovině roku už meziročně dostaly do minusu.
To je sice v tomto případě specificky americká záležitost související s neschopností Kongresu dohodnout pokračování stimulu, ale faktem je, že vlády všeobecně nebudou moci pokračovat v takové míře v podpoře ekonomiky a budou muset v nepříliš vzdálené budoucnosti naopak růst výdajů tlumit, což bude ekonomiku částečně brzdit. Přitom právě obavy z dopadů vládních stimulů tvoří podstatnou část inspirace pro aktuální strach z vyšší inflace.
Hned následující graf ukazuje trochu podrobnější pohled na stejné téma. Tentokrát v grafu vidíme příspěvky jednotlivých složek k HDP. Z těch je vidět, že nejvíce k poklesu HDP přispěly služby a nerezidenční fixní investice a že služby byly citelně postiženy i druhou vlnou epidemie. To má význam pro odloženou spotřebu. Značná část služeb, a to specificky zejména v oblasti pohostinství a cestovního ruchu, už nemůže být nahrazena, odložená spotřeba zde tedy nemá smysl. To může v některých sektorech tlumit cenové tlaky plynoucí z možného zvýšení spotřeby kvůli uspokojování její odložené části.
Podíváme se ještě, jak se vyvíjely úspory v USA (opět pro ilustraci). Je to další způsob, jak posoudit hrozbu, že dojde k proinflačním poptávkovým tlakům. Opět zvolíme dva pohledy – jednak relativní (podíl úspor na disponibilním příjmu) a jednak výši lehko aktivovatelných úspor. Grafy potvrzují, že zvýšení míry úspor bylo skutečně dramatické, i když jen velmi krátkodobé (v USA dáno kombinací státní pomoci jednotlivcům a snížené možnosti utrácet).
Druhý graf umožňuje představu o tom, kolik peněz bylo uloženo „navíc“ na některé běžné formy spoření. Důležité jsou především spořící účty a depozita na viděnou, protože tyto prostředky je možné velmi snadno a rychle využít k utrácení. Z grafu je vidět, že situace je podstatně odlišná nyní a před deseti lety. Tehdy úspory domácností prakticky nenarostly, nyní podstatně. Je tedy jasné, že poptávkový šok způsobený odloženou poptávkou hrozí.
Otázkou je, zda bude tak silný, aby způsobil trvalejší zrychlení inflace. Hodně bude záležet na tom, jak rychle budou domácnosti utrácet nadbytečné úspory. Hlavně bude ale záležet na tom, zda případný růst poptávky povede k vyčerpání nabídky. Na to, zda to hrozí, se podíváme teď.