Pozornost globálního trhu se stále více a více obrací k inflaci. Stále častěji se spekuluje o jejím zrychlování a jako důvod se primárně udává kombinace extrémně uvolněné měnové politiky klíčových centrálních bank s fiskální podporou ekonomik.
PPF banka
3/3/2021
Pozornost globálního trhu se stále více a více obrací k inflaci. Stále častěji se spekuluje o jejím zrychlování a jako důvod se primárně udává kombinace extrémně uvolněné měnové politiky klíčových centrálních bank s fiskální podporou ekonomik.
Téma měsíce
Inflace ve světě se po finanční krizi následované globální recesí už více než desetiletí drží převážně pod cíli hlavních centrálních bank, je tedy setrvale velmi nízká. Kvůli tomu stála poněkud stranou pozornosti s výjimkou občasných falešných poplachů dočasně oživujících obavy z příliš rychlého růstu cen a ztráty hodnoty měn. Jednu takovou epizodu zažíváme právě nyní.
Znamená to ale, že se tento impuls změní v něco trvalejšího a že se inflace opravdu probudí z deset let trvajícího dřímání, jak se obává část finančního trhu? Nebo mají pravdu centrální banky a jde jen o další falešný poplach?
Česká republika
Pokles ekonomiky v roce 2020 byl sice rekordní, ale i tak představoval pozitivní překvapení. Odolnost zejména průmyslu na druhou vlnu pandemie byla nečekaná, rizikem ovšem zůstávají pokračující restrikce, které mohou způsobit dlouhodobější škody.
Evropská měnová unie
Historicky nejhlubší pokles HDP eurozóny v loňském roce se výrazně lišil napříč zeměmi. Podle předstihových indikátorů se situace v letošním roce podstatně vylepšila, ale přetrvávající pandemie brání rychlejšímu oživení.
Spojené státy americké
Intenzita epidemie v průběhu února poměrně rychle klesala, což umožnilo pokračování rychlého oživení. K výraznému skoku došlo zejména u maloobchodních tržeb, které byly podpořeny distribucí státní pomoci pro obyvatele. Velmi solidní tempo expanze indikují i konjunkturální indexy (ISM a PMI). Na trhu zároveň výrazně sílí obavy ze zrychlování inflace. Kvůli bazickému efektu v letošním roce bude inflace vyšší, ani Fed, ani my si však nemyslíme, že to znamená začátek nějakého dlouhodobějšího trendu. Šéf Fedu Powell naopak očekává pouze pozvolný návrat na úrovně před epidemií.
Finanční trhy
Přes fundamentálně lepší pozici dolaru se nálada na trhu po korekci, zdá se, vrací k paradigmatu silného eura, ale jen opatrně. Podle našeho názoru může vývoj ekonomik, především zmíněný rozdíl ve zvládání pandemie, časem posunout do role favorita spíše dolar.
Sdílet na sociálních sítích