Dluhopisy
Dluhopisy na vyspělých trzích zažily mimořádně vzrušující měsíc. Došlo k dlouho nevídanému razantnímu zvýšení sklonu výnosové křivky kvůli prudkému růstu výnosů na dlouhém konci. Americký desetiletý výnos narostl o více než 40 bb a dostal se přes 1,4 % (krátce i nad 1,5 %). Po loňském kolapsu výnosů nyní dochází k jejich velmi rychlé normalizaci, což se dá interpretovat tak, že trh už pandemii nepovažuje za dlouhodobou hrozbu. Krátký konec křivky se však posunul mnohem méně, protože je držen dole sliby Fedu, že bude po dlouhou dobu držet sazby na nule.
K výraznému posunu dlouhých konců výnosových křivek došlo i na evropských trzích. Ve většině případů byl poněkud mírnější než v USA, ale stačil na to, aby se superdlouhý konec německé výnosové křivky (nad 25 let) dostal do plusu. Desetiletý výnos je však stále záporný. Zřetelně mírnější byl růst výnosů v Itálii kvůli naději na politickou stabilizaci. I tak patří italské výnosy stále k nevyšším v eurozóně, překonává je už jen Řecko.
Momentum by mohlo posunout výnosové křivky ještě výš, v měsíčním horizontu je tedy pravděpodobný další růst výnosů. Otázkou je, kdy začnou přestřelovat. Trh je nyní v zajetí inflačních obav, které jsou však podle našeho názoru přehnané. Ekonomikám bude trvat několik let, než se vzpamatují ze šoku způsobného pandemií, centrální banky tedy budou muset, a jasně komunikují, že to budou dělat, držet nadále extrémně uvolněné měnové politiky, včetně pokračovaní nákupů dluhopisů. Množství peněz ve finančním systému tedy dále poroste a tyto peníze bude potřeba nějak investovat. Proto je dobře možné, že po zeslábnutí momenta uvidíme návrat výnosů zpět na nižší úrovně.
Růst české výnosové křivky se na dlouhém konci vyrovnal růstu v USA, dosáhl tedy více než 40 bb, a to už české výnosy rostly v předchozím období. Na rozdíl od USA roste u nás i krátký konec křivky, protože trh očekává relativně brzký začátek zvyšování sazeb. Poptávka v aukcích ukazuje na to, že růst výnosů už přitáhl zájem. To by mohlo omezit prostor pro další růst výnosů, ale patrně pouze dočasně. Předpokladem je, že se postupně zastaví podobný pohyb na trzích v eurozóně. Otázkou také je, jak dlouho bude trh bez problémů schopný absorbovat nové dluhopisy, které na něj budou přicházet. Pokud by se absorpční kapacita trhu vyčerpávala, otevřel by se prostor pro další kolo růstu výnosů. To je ovšem otázka spíše střednědobého než krátkodobého (tedy měsíčního) horizontu.