Inflace a centrální banka
Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zrychluje. V červnu dosáhl 17,2 %. Nejvíce k meziročnímu růstu cen opět přispěl oddíl bydlení, voda, energie, paliva (6,1 pb). Značným dílem přispěly i potraviny (3,1 pb) nebo doprava (2,4 pb). Cenové tlaky jsou ale patrné napříč spotřebitelským košem. Inflace sice v nejbližších měsících ještě poroste, ale tempo růstu by měl tlumit efekt srovnávací základny i obavy z recese, které mohou přispět ke korekci nedávno zvýšených cen. Naopak ceny energií budou i nadále působit proinflačním směrem.
Jaká bude reakce nové bankovní rady na vyšší inflaci lze těžko odhadovat. Nová prognóza, kterou bude mít bankovní rada k dispozici na zasedání 4.8. zřejmě přehodnotí výhled inflace směrem nahoru a spolu s ním i doporučení na další zvyšování sazeb. Argumentovat ve prospěch stabilních sazeb bude velice obtížné, ovšem tento scénář s novou bankovní radou není vyloučený. Aleš Michl s Oldřichem Dědkem pro stabilní sazby hlasovat budou. Tomáš Holub a Marek Mora budou hlasovat pro zvýšení sazeb. Rozhodující budou hlasy 3 nových členů bankovní rady. Poslední vystoupení viceguvernérky Evy Zamrazilové vyznělo spíše v holubičím duchu a stejně opatrně se vyjadřoval i Jan Frait. My očekáváme na srpnovém zasedání stabilitu sazeb.
Zároveň bude ČNB pokračovat v intervencích na koruně. I přes masivní intervence je ale koruna stále slabší, než odhadovala poslední prognóza (24,6 vs. 23,90 EUR/CZK), a aby se kurz promítl do cenové hladiny, muselo by být posílení znatelnější. Bývalý guvernér Rusnok odhadoval, že posílení koruny o 10 % sníží inflaci o 1–2 pb, což by znamenalo posílení ke 22 EUR/CZK.