Ekonomická aktivita
Průmyslová výroba v eurozóně v červenci pozitivně překvapila, když meziměsíčně vzrostla o 1,5 %, což znamenalo meziroční nárůst o 7,6 %.
Předstihové indikátory naopak tak optimisticky nevyzněly. Indexy nákupních manažerů PMI v září poklesly. Kompozitní PMI za celou eurozónu poklesl o 2,8 bodu na 56,1. Jedná se již o druhý pokles v řadě. V srpnu kompozitní PMI poklesl o 1 bod. Interpretace výsledků PMI není jednoznačná. Zatímco před pandemií výsledky PMI poměrně věrně ukazovaly stav reálné ekonomiky, od vypuknutí pandemie jsou čísla s reálnou ekonomikou spjata mnohem méně. Otázkou tedy zůstává, jestli pokles PMI značí výrazný pokles v rychlosti oživení.
Z historického pohledu jsou hodnoty PMI stále velice vysoko, a tedy ukazují na rychlý růst i v září, dynamika HDP ve 3. čtvrtletí zůstane silná. Větší než očekávaný pokles PMI ale může ukazovat na rizika zpomalení v posledním čtvrtletí letošního roku. Detaily PMI ukazují, že optimismus se vytrácí jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v sektoru služeb. Hlavním problémem zůstává nedostatek některých komponent a zároveň rostoucí ceny vstupů.
Další ze sledovaných měkkých indikátorů, německý index IFO, sice neklesl tolik jako PMI, ale mírnější pokles byl důsledkem předchozího vývoje. IFO klesl výrazněji v červenci a v srpnu. Menším poklesem v září se tak pouze snížil nesoulad mezi oběma sledovanými indexy.
Optimisticky naopak vyznívají indexy spotřebitelské nálady, které podle Evropské komise v září naopak vzrostly. Tyto výsledky dávají naději, že menší než očekávaný růst maloobchodních tržeb v červenci byl jednorázovým zaváháním, které bude vykompenzováno silnou spotřebitelskou poptávkou v následujících měsících.