Hrozí v České republice výrazný nárůst nezaměstnanosti?
Stav české ekonomiky se s energetickou krizí výrazně horší, což je vidět nejen na předstihových indikátorech, kdy důvěra spotřebitelů klesá na historická minima, ale postupně i na tvrdých datech z ekonomiky, jako jsou například maloobchodní tržby, ale také průmyslová výroba. Ve 3. čtvrtletí dokonce ekonomika mezičtvrtletně poklesla, a pokud se tak stane i ve 4. čtvrtletí, což je velice pravděpodobné, dostane se česká ekonomika do technické recese. I přes tento nepříznivý vývoj zůstává nezaměstnanost na velice nízkých úrovních. To je do značné míry dáno rigiditou trhu práce, který je obecně v celé EU charakterizován důrazem na ochranu zaměstnanců, a jeho vývoj tak na stav reálné ekonomiky reaguje se značným zpožděním. Na rozdíl například od Spojených států, kde propouštění a nabírání nových zaměstnanců probíhá s výrazně větší flexibilitou.
Aktuální stav trhu práce neukazuje na velký otřes a nezaměstnanost se drží v blízkosti historických minim. Počet volných pracovních míst sice mírně klesá, v říjnu poprvé od května 2008 poklesl pod
300 000, stále ale platí, že na jedno nabízené volné pracovní místo připadá méně než jeden nezaměstnaný.
Historická data ovšem ukazují, že recese s sebou růst nezaměstnanosti přináší. Během finanční krize v letech 2008–2009 vzrostla nezaměstnanost ze 4,1 % v srpnu 2008 až na 7,9 % v únoru 2010, kdy už ekonomika opět rostla. Naopak při dluhové krizi z roku 2012, která způsobila pouze mělkou recesi, se nezaměstnanost prakticky nezměnila. To ovšem neznamená, že bude-li recese jen mělká, nezaměstnanost nezačne růst. V roce 2012 byla nezaměstnanost okolo 7 %, tedy nad přirozenou mírou nezaměstnanosti. Nyní je situace výrazně odlišná. Přirozená míra nezaměstnanosti klesla až ke 4 %, ale aktuální nezaměstnanost ještě níže – na 2,2 %. Její nárůst je tak velmi pravděpodobný. Jak velký nárůst nezaměstnanost čeká, zůstává otázkou.