Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Ekonomika zůstává silná

PPF banka

29/11/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Ekonomika se relativně dobře vypořádává jak s podzimní vlnou epidemie, která aktuálně slábne, tak s problémy způsobenými narušením dodavatelsko-odběratelských vztahů. Nejlépe je to vidět na konjunkturálních indikátorech (ISM, PMI), které se drží na vysokých úrovních ukazujících na silnou expanzi.

Výkonnost ekonomiky však přesto zřetelně ovlivnily negativní faktory a růst HDP za třetí čtvrtletí zaostal za očekáváním. Trh práce zůstává problematický. Na jedné straně nedosahují počty nově vytvořených pracovních míst očekávání, na druhé straně dále roste počet nabízených pracovních míst. Zjevně tedy není dostatek vhodných kandidátů, což může vést ke mzdovým a inflačním tlakům. Fed se chystá zahájit utahování měnové politiky snížením objemu odkupovaných státních dluhopisů; mohl by k němu přistoupit už v listopadu.

Ekonomická aktivita

V září se očekávalo vytvoření 500 000 pracovních míst, vytvořeno však bylo pouze 194 000. Míra nezaměstnanosti přitom dále poklesla z 5,1 % na 4,8 %. Zároveň ukázaly údaje o počtu nabízených pracovních míst jejich další růst. Trvá tedy nerovnováha mezi poptávkou po pracovní síle a volnou pracovní silou. Při stále silné dynamice ekonomiky a aktuálně vysoké inflaci tak rychle roste riziko, že dojde k vytvoření tlaku na růst mezd a následně dalšímu zesílení inflačních tlaků a posléze k vytvoření nebezpečné inflační spirály. Inflační tlaky může podporovat i sílící nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Zatímco maloobchodní tržby překvapily pozitivně, průmyslová produkce zaostala za očekáváním. Ekonomiku nadále silně sužují logistické problémy a narušené dodavatelsko-odběratelské vztahy. Problémem je zejména námořní přeprava, především přeplněné přístavy. Dalším zdrojem problémů jsou a do budoucna ještě více mohou být dodávky z Číny, a to zejména u energeticky náročných produktů, protože Čína se potýká s problémy při zásobování energií. Kvůli těmto negativním vlivům vzrostl HDP ve třetím čtvrtletí jen o 2,0 % namísto očekáváných 2,7 %. Zpomalení bylo plošné, spotřebitelskou poptávku zasáhl především nedostatek aut.

Růst HDP ve třetím čtvrtletí zaostal za očekáváním.

Inflace a centrální banka

Inflace se zatím vyvíjí podle předpokladů. Zastavilo se její další zrychlování, ke zpomalování však zatím nedochází. S tím se dalo počítat, protože řada jednorázových efektů souvisejících s pandemií bude přetrvávat celé měsíce. Pozorovat lze i dlouhodobější efekty, zatím se však nezdá, že by bezprostředně hrozily přechodem do inflační spirály. To se ovšem může změnit, inflační data je proto potřeba velmi pečlivě sledovat. O hrozbě pro stabilitu cen související se situací na trhu práce jsme se zmínili v předchozím odstavci. Další střednědobou a dlouhodobou hrozbou je vývoj na trhu nemovitostí a možnost, že se rychlý růst jejich cen začne promítat do nájmů, a tedy do inflace. Kvůli růstu inflačních rizik se zvyšuje pravděpodobnost, že Fed bude utahovat měnovou politiku spíše rychleji. Začít by s tím mohl už v listopadu prvním snížením objemu nakupovaných dluhopisů.

Rizika

Čínskému developerovi Evergrande se sice nakonec na poslední chvíli podařilo splatit kupón dluhopisu a vyhnout se tak defaultu, ale situace kolem společnosti je stále napjatá a bude i nadále zdrojem neklidu na trzích. Problematický je celý sektor rezidenčních nemovitostí v Číně. Existuje možnost, že by mohlo dojít k destabilizaci čínského finančního systému a ekonomické krizi. Ta by dopadla i na zbytek světa, a tedy i na USA. Problém se stropem zadlužení se podle očekávání podařilo odsunout, časem se však objeví znovu.

Dynamika ekonomiky zůstává silná.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz