Ekonomická aktivita
Srpnové statistiky z průmyslu ukázaly na meziměsíční pokles průmyslové výroby o 1,6 %. Z pohledu na detailní data vyplývá, že existují významné rozdíly jak mezi odvětvími, tak mezi zeměmi. Z odvětvového hlediska je největší slabinou automobilový průmysl, který zůstává 30 % pod předpandemickými hodnotami. Brzdou z geografického pohledu zůstává Německo (9,5 % pod předpandemickými hodnotami), naopak španělská průmyslová produkce se již navrátila zpět do normálu.
Problémy automobilového průmyslu ilustrují statistiky registrací nových aut, které v září poklesly v eurozóně o 24 % y/y. Podíváme-li se na celkové výsledky tohoto roku, je zřejmé, že pandemické výpadky výroby se nedaří ani zdaleka dohnat. Kumulativně bylo za prvních 9 měsíců letošního roku zaregistrováno pouze o necelých 6 % více aut než za stejné období roku 2020, do kterého spadají všechny pandemické uzavírky. Problémy v automobilovém průmyslu se projevují zejména v německé ekonomice, ale celkový obrázek eurozóny za 3. čtvrtletí s růstem HDP 3,7 % y/y vyznívá relativně pozitivně.
Předstihové indikátory potvrzují ubývající optimismus. V říjnu kompozitní index nákupních manažerů PMI poklesl na pětiměsíční minimum ze zářijových 56,2 na 54,3. To jsou ale stále hodnoty nad hladinou 50, která odděluje kontrakci od expanze. Předstihové indikátory tak jednoznačně ukazují růstový potenciál ekonomik eurozóny. Jak rychlé toto oživení bude, ale není z aktuálních hodnot jednoznačné. Indexy PMI totiž od pandemie nedokážou s takovou přesností jako před pandemií predikovat vývoj reálné ekonomiky. Zajímavý je v tomto ohledu pohled na zpracovatelský průmysl, který v říjnu oproti očekávání poklesl méně, na 58,5, což v situaci výrazných problémů v dodavatelsko-odběratelských vyznívá až příliš optimisticky. Je to dáno metodikou, která prodlužující se dodací lhůty interpretuje jako převis poptávky, nikoliv jako nedostatečnou nabídku, a zvyšuje tak hodnoty indexu.