Inflace a centrální banka
Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 12,7 %. Jedná se o nejrychlejší meziroční nárůst za posledních 24 let. Nejvíce k růstu přispěl oddíl bydlení, voda, energie, paliva (4,7 pb) kvůli růstu cen energií (elektřina 24,7 % y/y, zemní plyn 37,7 % y/y) a oddíl doprava (2,2 pb) v důsledku růstu cen pohonných hmot (50,6 % y/y). Rostly ale i ostatní položky spotřebního koše.
Inflace v březnu překonala prognózu ČNB o 2,9 pb. Vzhledem k tomu, že aktuální prognóza ČNB byla zveřejněna na začátku února před ruskou agresí vůči Ukrajině, nepočítal s vyšší inflací jen trh, ale i samotná ČNB. Detaily inflace potvrdily, že hlavní příčinou vyšší než prognózované inflace byly ceny pohonných hmot, které bezprostředně zasáhla válka. Zároveň ale rostla o poznání svižněji, než ČNB očekávala, i jádrová inflace (11,4 % oproti očekávaným 10,4 %). Právě rychlý růst položek v jádrové inflaci bude zřejmě nejdůležitějším argumentem pro zvyšování sazeb na dalším zasedání, jež proběhne 5. května. Očekáváme 50 bb, ale možné je i razantnější zvýšení sazeb.
Ze zápisu ze zasedání ČNB z 31. března vyplynulo, že ČNB stále vnímá cenovou stabilitu jako zásadní, a to i v současné době, kdy hrozí riziko stagflace a některé cenové šoky mají exogenní nabídkový charakter. Použití kurzu pro stabilizaci cenové hladiny je sice předmětem diskuze, ale zdá se, že většina členů bankovní rady preferuje úrokové sazby jako primární nástroj měnové politiky. V lednu a v únoru ČNB prodala výnosy ze svých devizových rezerv v hodnotě 122 mil. EUR. V březnu ČNB tyto prodeje přerušila a krátce intervenovala. Velikost intervencí zatím není známa. Podle informací z ČNB ale intervence nepokračují a ČNB znovu obnovila prodeje části výnosů z devizových rezerv.