Závěr
Kolaps systému terra je prvním skutečně velkým krachem kryptoměny. Z širšího pohledu však nejde o nic až tak mimořádného. Za dobu existence fiat měn (měn nekrytých fyzickým aktivem) jich nezanedbatelný počet skončil v hyperinflaci, která vedla ke ztrátě jejich hodnoty a k obrovským ztrátám úspor denominovaných v těchto měnách.
Nic nového není ani spekulace zaměřená na vytržení měny z její vazby na nějakou jinou měnu, stačí připomenout útok na britskou libru ze začátku devadesátých let. A co mohou způsobit finanční inovace, ukázala krize způsobená subprime hypotékami a na ně navázanými deriváty, která v roce 2008 vyvrcholila pádem Lehman Brothers. Z užšího pohledu však kolaps terry přinesl velmi důležitou informaci: kryptoměny jsou vystaveny stejným rizikům jako tradiční finanční instrumenty.
Představa technologicky orientovaných libertariánů o tom, že se podaří vytvořit systém nezávislý na tradičních strukturách finančního trhu i na moci státních úředníků, se ukázala být tím, čím vždy byla – naivním snem. Prostě řečeno: král je nahý. Námitka, že terra byla jakožto algoritmický stablecoin něco speciálního, je irelevantní.
Základním problémem každé kryptoměny, a v podstatě rovněž každé fiat měny, je důvěra v tuto měnu. Platí to jak pro klasické nekryté, a tedy kolísající kryptoměny jako bitcoin nebo ether, tak pro kryté stablecoiny. Těm se sice podařilo překonat vlny způsobené kolapsem terry bez větších šrámů, těžko lze ovšem vyloučit, že se v budoucnu nenajde někdo dostatečně inteligentní a zároveň bezohledný na to, aby objevil a zneužil nějakou slabinu v systémech těchto kryptoměn.
S růstem objemu obchodů s kryptoměnami roste jejich přitažlivost pro různé bezskrupulózní jedince a jejich úspěch tedy paradoxně v tomto smyslu zvyšuje jejich rizikovost. Zároveň růst objemu kryptoměn zvyšuje riziko jejich negativního dopadu na stabilitu finančních trhů a přeneseně i stabilitu reálné ekonomiky. To samozřejmě přitahuje stále silnější pozornost regulátorů a politiků a dříve nebo později to povede k tomu, že kryptoměny budou rigorózně zahrnuty do stávajících regulačních systémů. Což se samozřejmě nebude líbit jejich libertariánským tvůrcům.
Lze tedy čekat, že podobné pokusy o vytvoření systému, který by byl zcela nezávislý na tradičním finančním systému, budou pokračovat s poměrně značnou dávkou pravděpodobnosti neúspěšně, přinejmenším v dohledné budoucnosti (tedy několika desítek let).