Rozhodnutí kontrastovalo s rétorikou před zasedáním, kdy se zdálo, že jednota jestřábího křídla bankovní rady se drolí a začínají panovat obavy, aby vysoké sazby neutlumily růst ekonomiky příliš. V porovnání s modelovým výstupem nové prognózy lze zvýšení o 75 bb považovat za defenzivní přístup. Nová prognóza zvýšila výhled inflace, která by měla kulminovat v červnu na 15 %. Prognóza implikuje, že by se sazby měly dostat až na 8 % (podle minulé měly končit kolem 5 %). Bankovní rada přihlédla k alternativnímu scénáři, jenž počítá s ukotvenými inflačními očekáváními a sazbami PRIBOR na necelých 6 %. Tento scénář předpokládá návrat inflace k cíli v roce 2024.
Dubnová inflace překonala novou prognózu ČNB. Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu o 14,2 %, zatímco prognóza ČNB předpovídala 13,8 %. Je tedy velmi pravděpodobné, že i v dalších měsících bude inflace nad prognózou a bude kulminovat nad 15 %. Znamená to pro ČNB další impuls k razantnímu zvyšování sazeb?
Detaily inflačních čísel ukazují, že největší příspěvek k růstu cen přinesl oddíl bydlení, voda, energie a paliva (příspěvek 5,3 pb). Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 30,1 %, ceny plynu o 44,2 %. Zrychlení meziročního tempa růstu nastalo i v oddíle potravin (meziměsíční nárůst o 3,8 %, meziročně 10,7 %). Tedy zrychlení tempa růstu cen jde z velké části na vrub externích faktorů, na které nemá ČNB vliv. Ale cenové tlaky zůstávají i v ostatních oddílech. Více než aktuální hodnoty inflace ovšem na měnovou politiku bude mít nové složení bankovní rady. To bohužel kromě nového holubičího guvernéra Aleše Michla ještě neznáme. Každopádně poslední zasedání ve starém složení proběhne 22. června a zvyšování sazeb je jisté. Podle našich odhadů může být opět razantní (75–100 bb)