Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed zvýšil sazby o 50 bb

PPF banka

20/6/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Fed podle očekávání zrychlil tempo zvyšování sazeb a naznačil, že míní vyšší rychlost držet i nadále. Prezident Fedu Powell zároveň uvedl, že Fed momentálně o dalším zrychlení neuvažuje.

Data o vývoji inflace naznačují, že prošla vrcholem, její zpomalování ovšem bude pouze velmi pozvolné. Trvá proto riziko sekundárních efektů, především přelití inflace do rychlejšího růstu mezd a následně vznik mzdově-inflační spirály.

Růstové parametry zatím zůstávají dobré, riziko výrazného zpomalení však roste nejen kvůli utahování měnové politiky Fedu, ale také kvůli celkově nepříznivému globálnímu prostředí.

Ekonomická aktivita

Trh práce zatím stále zůstává silný až přehřátý. O přehřátosti svědčí zejména přetrvávající růst počtu nabízených pracovních míst, a to navzdory růstu počtu obsazovaných pracovních míst. Nadále tedy trvá situace, kdy kombinace velké poptávky po pracovní síle, nedostatku volné pracovní síly a vysoké inflace vytváří předpoklady pro zrychlení růstu mezd. Růst nominálních mezd už celkem zřetelně zrychluje kvůli inflaci, stále za ní ovšem zaostává, takže reálné mzdy klesají. Toto zpoždění mezd za inflací vytváří riziko, že mzdy budou zrychlovat tempo růstu i poté, co začne inflace zpomalovat, což povede k udržování inflace výrazně nad cílem Fedu po dlouhou dobu. Růstová data, jak měkká, tak tvrdá, zatím zůstávají relativně silná, ale už se začíná projevovat tendence ke zpomalování. Data o maloobchodních tržbách sice na první pohled vypadala dobře, ale jednak jsou zveřejňována jako nominální, takže je nafukuje vysoká inflace, jednak se mění struktura spotřeby. Přímo v rámci maloobchodních tržeb roste kvůli rychlému zvyšování jejich cen podíl základních potřeb (benzín, potraviny) na úkor spotřebního zboží, především předmětů dlouhodobé spotřeby, a v rámci spotřeby roste podíl služeb, což stále souvisí s dopady pandemie, otevíráním ekonomiky a doháněním odložené spotřeby. U předběžného PMI za duben došlo k poklesu jak u výroby, tak u služeb, ale u služeb byl citelně větší. Oba indexy jsou však stále bezpečně v pásmu expanze.

Poptávka na trhu práce převyšuje nabídku.

Rovnováha na trhu práce

Inflace a centrální banka

Inflace sice už začala zpomalovat, ale tempo jejího zpomalování bylo v dubnu nižší, než se čekalo. Pokud by inflace nadále zpomalovala velmi pomalu, rostlo by riziko, že budou nebezpečně růst inflační očekávání a tlaky na růst mezd. Fed na svém květnovém zasedání podle očekávání zvýšil sazby o 50 bb a jeho prezident Powell i další členové FOMC celkem jasně naznačili, že na několika nejbližších zasedáních budou pokračovat v rychlém tempu zvedání sazeb. Zůstanou však velmi pravděpodobně u zvyšování tempem 50 bb. 75 bb Powel víceméně vyloučil. Jak trh, tak analytici počítají s vrcholem sazeb na 3 % v příštím roce. Zde vidíme poměrně značné riziko: vývoj inflace může Fed přinutit zvýšit sazby více, než trh nyní čeká.

Rizika

Hlavním rizikem je už zmíněná možnost výraznějšího růstu sazeb. Již současná očekávání s sebou nesou obavy z výrazného zpomalení ekonomiky nebo až recese. Pokud by inflace klesala velmi pomalu nebo by se dokonce vrátila k růstu, přehodnotil by trh svá očekávání vývoje sazeb směrem nahoru, a to by vedlo i k přehodnocení očekávaného vývoje růstových parametrů, což by mělo podstatné dopady jak na trhy, tak na reálnou ekonomiku. Situaci komplikuje geopolitika, především konflikt na Ukrajině, který mimo jiné přispívá k tlaku na růst cen komodit. Další komplikací je slabost čínské ekonomiky a ekonomické dopady plynoucí z jejího způsobu boje proti pandemii. Slabá a restrikcemi omezovaná Čína může způsobit další vlnu narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a snížení přísunu čínského zboží na světový trh. To by opět vedlo k nabídkovým inflačním tlakům.

Růst mezd dohání inflaci.

Mzdový index atlantského Fedu

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz