Ekonomická aktivita
Počet zaměstnanců v lednu rostl více než dvakrát rychleji, než očekával trh. Toto tvrzení však platí pouze pro sezónně upravená čísla. Leden je měsícem, ve kterém normálně dochází k výraznému propouštění, zejména k sezónní redukci počtu pracovníků ve službách. K tomu došlo i letos, jen počet propuštěných byl citelně nižší než v předchozích letech (letos zhruba 2,5 mil., v předchozích letech se tento počet pohyboval kolem 2,8 mil). Tato neobvyklá odchylka od normálu může souviset se stále velmi napjatou situací na trhu práce, která motivuje zaměstnavatele držet stávající zaměstnance kvůli nedostatečné nabídce volných pracovních sil. Potvrzuje to i vývoj počtu nabízených pracovních míst (JOLTS) a nízký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Trh práce je přitom obzvlášť těsný právě ve službách. Napjatý trh práce se projevil i poklesem míry nezaměstnanosti na 3,4 %, což je minimum od šedesátých let. Růst mezd však zatím stále nijak výrazně nezrychluje. Je sice nad svými obvyklými hodnotami, ale to souvisí s vysokou inflací. Roste však počet lidí dobrovolně měnících zaměstnání, primárně kvůli vyššímu finančnímu ohodnocení v nové práci, což je neklamnou známkou zvětšování rizika dalšího zrychlování tempa růstu mezd. Dobrý stav trhu práce byl jedním z faktorů, který ovlivnil ochotu spotřebitelů utrácet.
Dalším je stále existující nadbytečná úroveň úspor z doby covidových lockdownů. K dobrým lednovým maloobchodním tržbám také významně přispělo podstatně příznivější počasí oproti předchozím měsícům. Jejich velmi rychlý růst v lednu tak byl částečně kompenzací za slabý listopad a prosinec. Konečně i u maloobchodních tržeb hrála významnou roli sezónnost – v lednu normálně oproti prosinci a listopadu výrazně klesají, letos však byl tento pokles menší.