Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Očkování v USA začalo. 

PPF banka

13/2/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Pandemie v USA nabírá na síle a začíná se to už promítat i do makroekonomických údajů. Dopady jsou však zatím podstatně slabší, než tomu bylo na jaře. Koncem roku se začalo s očkováním. Než se jeho účinek na omezení šíření pandemie projeví, bude trvat řadu měsíců, protože je nutné očkovat velké množství lidí.

V nejbližších měsících tedy musíme počítat s pokračováním epidemie a tedy spíše slabší výkonností ekonomiky. Hospodářství by mohl pomoci zmírnit dopady pandemie na konci roku konečně schválený balíček na pomoc ekonomice.

Ekonomická aktivita

Trh práce byl podle údajů zveřejněných v prosinci částečně zasažen zhoršením epidemie, ale její dopad byl podstatně slabší než na jaře. Pracovní místa přibyla, i když podstatně pomalejším tempem než očekával konsensus analytiků. V poklesu pokračovala i míra nezaměstnanosti, ta dokonce o něco rychleji, než čekal trh. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti se drží na stabilních, ale stále z historického hlediska vysokých úrovních. Vzhledem k vývoji epidemie je potřeba počítat s tím, že se situace na trhu práce v několika nejbližších měsících přestane zlepšovat a může se zhoršit, i když ne tak výrazně jako v první vlně epidemie.

Konjunkturální indexy ISM a PMI sice mírně oslabily, ale poněkud překvapivě se přesto udržely na silných úrovních, a to jak ve výrobním, tak nevýrobním sektoru. V obou případech tomu pomohly velmi silné nové objednávky, zatímco subindex zaměstnanosti už se dostal u výrobního sektoru do kontrakce a u nevýrobního byl těsně nad 50.

Uvolněná měnová politika vede k růstu inflačních očekávání.

U tvrdých dat se projevil citelný výpadek v osobní spotřebě, což je dáno jak zhoršováním stavu epidemie, tak neschopností Kongresu se dohodnout na dalším kole pomoci ekonomice. Maloobchodní tržby za listopad celkově klesly meziměsíčně o 1,1 % a jejich meziroční růst zpomalil na 4,1 %, což je vzhledem k epidemii stále velmi slušné číslo. Maloobchodní tržby bez vysoce volatilních položek klesly mírněji o 0,5 % meziměsíčně a stále rostly o velmi silných 9,5 % meziročně.

Podle týdenních dat (Redbook) a vývoje spotřebitelské důvěry je však vysoce pravděpodobné, že do konce roku dojde k dalšímu výraznému zpomalení meziročního růstu. Na začátku letošního roku by měl pomoci druhý balíček na stimulaci ekonomiky a potom už bude ve hře bazický efekt, který by měl meziročním údajům pomáhat. Faktory negativně ovlivňující osobní spotřebu se odrazily i v datech o osobních příjmech a výdajích.

Reálná data o produkci byla zatím aktuálním vývojem ovlivněna relativně málo, ale meziročně jsou stále hluboko v minusu. Průmyslová produkce v listopadu meziměsíčně překonala očekávání růstem o 0,4 %, ale meziročně je stále 5,5 % v minusu. Zpracovatelský průmysl je postižen poněkud méně, meziměsíčně rostl o 0,8 %, meziročně klesl o 3,7 %.

Inflace a centrální banka

Inflace je stále klidná, hlavní inflační ukazatel Fedu, jádrová PCE inflace, se drží na 1,4 % meziročně, stále hluboko pod cílem Fedu. Poslední zasedání FOMC nepřineslo kromě poněkud lepší prognózy vývoje ekonomiky nic nového.

Rizika

Schválení druhého kola stimulace Kongresem i končícím prezidentem Trumpem by mělo zmírnit momentálně největší riziko, jímž jsou dopady aktuálně silné epidemie na ekonomiku. Leden bude především pod vlivem epidemie, očkování i v případě příznivého průběhu začne na ekonomiku působit nejdříve ve druhém čtvrtletní.

ISM indexy zůstávají silné, ale průmyslová výroba stále meziročně výrazně klesá.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz