U tvrdých dat se projevil citelný výpadek v osobní spotřebě, což je dáno jak zhoršováním stavu epidemie, tak neschopností Kongresu se dohodnout na dalším kole pomoci ekonomice. Maloobchodní tržby za listopad celkově klesly meziměsíčně o 1,1 % a jejich meziroční růst zpomalil na 4,1 %, což je vzhledem k epidemii stále velmi slušné číslo. Maloobchodní tržby bez vysoce volatilních položek klesly mírněji o 0,5 % meziměsíčně a stále rostly o velmi silných 9,5 % meziročně.
Podle týdenních dat (Redbook) a vývoje spotřebitelské důvěry je však vysoce pravděpodobné, že do konce roku dojde k dalšímu výraznému zpomalení meziročního růstu. Na začátku letošního roku by měl pomoci druhý balíček na stimulaci ekonomiky a potom už bude ve hře bazický efekt, který by měl meziročním údajům pomáhat. Faktory negativně ovlivňující osobní spotřebu se odrazily i v datech o osobních příjmech a výdajích.
Reálná data o produkci byla zatím aktuálním vývojem ovlivněna relativně málo, ale meziročně jsou stále hluboko v minusu. Průmyslová produkce v listopadu meziměsíčně překonala očekávání růstem o 0,4 %, ale meziročně je stále 5,5 % v minusu. Zpracovatelský průmysl je postižen poněkud méně, meziměsíčně rostl o 0,8 %, meziročně klesl o 3,7 %.
Inflace a centrální banka
Inflace je stále klidná, hlavní inflační ukazatel Fedu, jádrová PCE inflace, se drží na 1,4 % meziročně, stále hluboko pod cílem Fedu. Poslední zasedání FOMC nepřineslo kromě poněkud lepší prognózy vývoje ekonomiky nic nového.
Rizika
Schválení druhého kola stimulace Kongresem i končícím prezidentem Trumpem by mělo zmírnit momentálně největší riziko, jímž jsou dopady aktuálně silné epidemie na ekonomiku. Leden bude především pod vlivem epidemie, očkování i v případě příznivého průběhu začne na ekonomiku působit nejdříve ve druhém čtvrtletní.