Politická vůle
V hodnocení politické vůle se Česká republika zařadila na 18. místo (nízké umístění). Toto hodnocení vychází z ukazatelů jako výdaje ve zdravotnictví a institucionální rozvoj. Česko je na 12. příčce z hlediska objemu a růstu výdajů na zdravotní péči (vůči celkovým státním výdajům) za posledních 10 let a na 16. příčce, měříme-li změnu osobních výdajů pacientů na zdravotní péči (vůči aktuálním výdajům na zdravotní péči) za posledních 10 let. Pandemie covidu-19 přinesla nové priority ohledně finančních prostředků. „Existuje národní plán obnovy, ale do zdravotnictví jde jen asi 11 % prostředků, takže v něm chybějí peníze,“ poznamenává doc. Prausová. „Je to ale také otázka smysluplného využití peněz, které máme k dispozici.“
S narůstající složitostí léčby nádorových onemocnění by měly také růst investice. Prof. Bartůňková poznamenává: „Z rozpočtu naší nemocnice je zřejmé, že výdaje na onkologickou péči v uplynulých letech výrazně vzrostly. Zejména v důsledku zavedení nových terapií, jako jsou inhibitory kontrolních bodů, monoklonální protilátky, léčba CAR-T, vyjde léčba jednoho pacienta na několik miliónů korun.“ MUDr. Doležal zdůrazňuje význam lepšího plánování: „Jelikož neexistuje žádný střednědobý plán investic do péče o onkologické pacienty, nevíme, jaký je rozpočet na boj s rakovinou, a to ani na příští rok.“
Podle údajů WHO dosahuje Česko 76% univerzální dostupnosti základních zdravotnických služeb (16. místo). Prof. Bartůňková poznamenává: „Zdravotní péče v České republice je obecně na velmi dobré úrovni, přístup ke zdravotní péči je dobrý a zdravotní péče je většinou bezplatná. Samozřejmě, platíme daně, ale v okamžiku využití je péče zdarma. Je to srovnatelné s Francií, Itálií atd.“
Za ukazatel institucionálního vývoje v zemi se považuje mechanismus pro hodnocení zdravotnických technologií (HTA), který je nezávislý na plátcích a poskytovatelích zdravotní péče. Její hodnocení se ovšem omezují jen na léčiva podávaná ambulantním pacientům. Například léčivé přípravky a zdravotnické prostředky určené pro použití ve zdravotnických zařízeních Stázní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) do procesu hodnocení zdravotnických technologií nezahrnuje. MUDr. Doležal říká: „Máme proces HTA pro nové léky, ale ne pro jiné zdravotnické technologie. To je naše dlouhodobá slabina.“