Důvodem, proč je inflace větším problémem, než s jakým centrální banky počítaly, je především výrazný nesoulad mezi poptávkou a nabídkou způsobený primárně problémy nabídkové strany. Vinu za nízkou inflaci v uplynulém desetiletí nesla slabá poptávka, kterou bylo nutné neustále stimulovat. Nabídková strana ekonomiky byla díky kombinaci několika faktorů (hlavně globalizace a technologického pokroku) schopna pružně reagovat na vývoj poptávky a globálnímu finančnímu systému se dařilo efektivně alokovat zdroje a podporovat tak neustále se zvyšující produkci statků. Určité problémy se v tomto dobře fungujícím systému objevily už před pandemií.
Asi nejvýraznějším byla obchodní válka mezi USA a Čínou vyvolaná snahou prezidenta Trumpa zamezit růstu čínského ekonomického a politického vlivu. Zpochybnila všeobecnou výhodnost globalizace a dá se říci, že následný test, kterému světový ekonomický systém podrobila pandemie, v zásadě potvrdil, že způsob globalizace z posledních třiceti let nebyl nejšťastnější. Jako největší problém se ukázala přílišná koncentrace produkčních kapacit, a to především právě v Číně.
Dalším problémem globálního ekonomického systému je komplikovaná logistika citlivá na šoky. Nemusí jít zrovna o pandemii, stačí, aby do soukolí světového obchodu spadlo zrnko písku v podobě lodi uvázlé v Suezském průplavu, a celé soukolí se začne zadrhávat. Komplikované jsou také produkční řetězce. Finální výrobky jsou závislé na množství subdodávek a k dokonalosti vypracovaný systém minimalizace zásob just-in-time způsobuje, že jakákoliv komplikace se šíří systémem a narušuje jeho perfektní funkci.
Už před pandemií se proto začalo mluvit o deglobalizaci, diverzifikaci produkčních kapacit, robustnějších dodavatelsko-odběratelských řetězcích i návratu produkčních kapacit zpět do vyspělých států. Pandemie a její dopady na světovou ekonomiku tyto už tak existující tendence jen urychlí.
Vedle nesouladu nabídky a poptávky přispívá ke zvýšení inflace ještě jeden důležitý faktor. Stejně jako aktuální problémy na nabídkové straně existovaly víceméně latentně už před pandemií, existoval i tento druhý problém. Na rozdíl od problémů nabídkové strany ho pandemie ovlivnila jen relativně málo, jeho naléhavost je spíše koincidencí.
Jde o problém ochrany životního prostředí, který nazrával dlouhá léta. Snaha chránit životní prostředí má za následek logický růst produkčních nákladů, a tedy i konečných cen produktů. Pandemie, s ní spojená nejistota a logistické problémy určitě přispěly ke zvýraznění už jasně existujícího problému, ale na rozdíl od problémů nabídkové strany, které pravděpodobně budou postupně vyřešeny, bude tento faktor působit dlouhodobě.
Centrální banky se tak ocitly v nezáviděníhodné pozici kombinující extrémní nejistotu, historickou neobvyklost, urgenci a velká rizika. Jak vypadají důsledky podceněné inflace, se přesvědčily Spojené státy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.
Pandemie stále není plně zvládnuta, takže hrozí, že situaci na nabídkové straně budou zhoršovat další komplikace. S tímto efektem se původně vůbec nepočítalo, pandemie měla jen oslabit poptávku, a tedy působit protiinflačně. Zároveň jak centrální banky, tak vlády pokračují v setrvačné snaze stimulovat ekonomiky. Tyto politiky v posledních deseti letech vedly k obrovskému růstu bilancí centrálních bank, konzervovaly státní dluhy na vysokých úrovních a nesly s sebou také riziko „zombifikace“, a tedy zneefektivnění ekonomik.
Existuje tedy silný konflikt mezi nutností stabilizovat ekonomiky a zabránit vzniku katastrofické inflační spirály a modem operandi centrálních bank a vlád z posledních deseti let. Tento konflikt bude podle našeho názoru tématem letošního roku a to, jak se ho podaří nebo nepodaří vyřešit, rozhodne jak o stavu reálných ekonomik, tak o stavu finančních trhů.