Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed začal s utahováním měnové politiky

PPF banka

15/5/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Růstové ukazatele zůstaly v březnu silné, zároveň však zůstaly i vysoká inflace a přehřátý trh práce. Konflikt na Ukrajině se zatím americké ekonomiky dotkl minimálně. Mnohem důležitější je nyní rychle se jestřábím směrem vyvíjející komunikace Fedu.

Začíná být jasné, že Fed bude muset zpřísnit svou měnovou politiku více, než očekával jak on sám, tak finanční trhy. Klíčovou otázkou pro příští měsíce je, zda se mu podaří přivést ekonomiku k měkkému přistání, nebo se krocení inflace neobejde bez recese.

Ekonomická aktivita

Data za únor potvrdila trvající velmi silný trh práce. Počet vytvořených pracovních míst překonal očekávání, přesto se počet nabízených pracovních míst stále drží poblíž historických maxim. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, těsně nad 3,5 % před začátkem pandemie.

Prezident Fedu Powell připustil, že bezinflační míra nezaměstnanosti (NAIRU) se mohla po pandemii zvýšit, což může přispívat k inflačním tlakům. Uvedl také, že pokles míry participace po pandemii souvisí především s rychlejšími odchody do důchodu a že je tedy nevratný. ISM i PMI indexy potvrdily trvající sílu hospodářství, a to i předběžné PMI indexy zveřejněné na konci března. Únorové maloobchodní tržby byly sice slabší, ale po velmi silném lednu bylo ochlazení přirozené. Jak se bude vyvíjet spotřeba domácností, bude velmi důležité jak pro růst, tak pro inflaci.

Vysoká inflace a růst sazeb může vést ke ztrátě dynamiky osobní spotřeby, na druhou stranu domácnostem stále zbývá část úspor z doby restrikcí a nelze vyloučit, že obava ze ztráty jejich hodnoty kvůli vysoké inflaci může vést ke snaze směnit úspory za reálná aktiva. Průmysl pokračuje ve stabilní solidní výkonosti, mírná ztráta dynamiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v únoru je patrně jen krátkodobým výkyvem. Výraznější růst sazeb by investice utlumil, ale toto riziko je stále ještě měsíce před námi.

Růst nájmů je nejrychlejší od roku 2008 a dále zrychluje.

Inflace a centrální banka

Růst maloobchodních cen byl v únoru v souladu s očekáváním a dále zrychlil. Velkou roli i nadále hrají potraviny a energie, ale silný je i růst jádrové inflace, u které dominuje růst nájmů, a stále mají velký vliv i ojetiny. Inflační tlaky jsou ovšem široce založené, ceny komodit bez potravin, energie a ojetin rostou o 7,8 %. Z hlediska inflačních rizik je nutné počítat se zrychlováním růstu nájmů, což má větší význam pro CPI než pro PCE. Mzdové tlaky jsou stále relativně umírněné, riziko, že to dlouho nevydrží, je ovšem vysoké. Existuje také nebezpečí většího průsaku nákladových inflačních tlaků (zesílených rusko-ukrajinským konfliktem) do cen výrobků obzvlášť v prostředí, kde může dojít k rychlému zvedání inflačních očekávání. Inflaci by měl poměrně brzy začít pomáhat bazický efekt, ale i tak by měla zůstat nepříjemně vysoká. Fed už si jasně rizika uvědomuje a po prvním zvýšení sazeb signalizuje poměrně rychlé tempo dalšího zvedání sazeb. Zatím ovšem alespoň podle svých projekcí míří maximálně mírně nad rovnovážnou úroveň sazeb a v tom je s ním zajedno i trh. Podle našeho názoru je otázka, zda to v nynější situaci bude stačit.

Rizika

Konflikt na Ukrajině a jeho širší dopady zůstávají největším aktuálním rizikem. Vysoké ceny komodit, které se patrně udrží delší dobu a u kterých existuje riziko dalšího růstu, komplikují výhled inflace a budou mít nepříznivý dopad na růst světové ekonomiky, což částečně negativně ovlivní i růst v USA. Dalším důležitým rizikem je dopad růstu sazeb Fedu. Čím rychleji a důrazněji bude Fed utahovat měnovou politiku, tím větší bude riziko, že se USA dostanou do recese. Pokud by byl Fed příliš opatrný a připustil vznik inflační spirály, byly by náklady na její zastavení vyšší, než v případě rychlého razantního zásahu proti inflaci. Konečně pandemie covidu-19 ještě neskončila a možnost vzniku dalších nebezpečných mutací je velmi reálná. Taková eventualita by jen zkomplikovala už tak obtížnou situaci.

Cenové tlaky zůstávají velmi silné.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz