Primární dopady do inflace budou přes ceny surovin. Ve spotřebním koši mají ceny elektrické a tepelné energie 7,8 %. Cena zemního plynu se po ruské invazi během 10 dnů ztrojnásobila, ale ze svých maxim se i přes nepříznivou situaci na Ukrajině vrátila na hodnoty zhruba o 60 % vyšší než před invazí. Takovéto ceny by implikovaly růst inflace o 4,7 pb. Ceny pohonných hmot mají ve spotřebním koši sice menší váhu (3 %), ale jejich růst se zase do inflace promítá rychleji, protože nejsou tak regulované jako ceny elektřiny. Nárůst cen pohonných hmot o 30 % představuje nárůst inflace o necelý 1 pb.
Také potraviny, které ve spotřebním koši zabírají 17,8 %, budou k inflačním tlakům přispívat. Navíc k primárním inflačním dopadům se mohou přidat i ty sekundární, vyšší náklady se promítnou do vyšších cen koncových výrobků a v neposlední řadě mohou rostoucí ceny stupňovat mzdové požadavky, což v prostředí dlouhodobě nízké nezaměstnanosti může být obzvláště palčivý problém. Proinflačně může působit i oslabování české koruny, i když v poslední době se zdá, že oslabování koruny je minulostí a ČNB by mohla použít intervencí k udržení kurzu nebo i posílení koruny. Náš základní scénář prozatím počítá s inflací v letošním roce okolo 10 %, ale rizika jsou vychýlena směrem nahoru.
Dopad do reálné ekonomiky bude díky poměrně malému vzájemnému obchodu jak s Ruskem, tak s Ukrajinou vyplývat zejména z druhotných dopadů cen energií na spotřebu domácností i investice firem, ale i dopady přes nižší zahraniční poptávku, zejména z Německa, jakožto nejdůležitějšího českého obchodního partnera. Německo je stejně jako ČR velice závislé na dovozu ruského plynu a rostoucí ceny, na výkonnosti německé ekonomiky se dokonce projeví zřetelně i výpadky dodávek. Primární dopady může pocítit zejména automobilový průmysl. Již nyní se projevuje nedostatek některých součástek dovážených z Ukrajiny (kabely a spínače). Zastavení výroby automobilů vyráběných v Rusku se přímo na HDP neprojeví. Válka působí tedy jednoznačně jako nabídkový šok.
Situace se ale od té loňské přece jen liší. Nabídkový šok v loňském roce byl způsoben kombinací nedostatku některých komponent a vysoké poptávky. Tentokrát se jedná o čistý nabídkový šok, kde vysoká poptávka nebude nabídkový šok ještě zhoršovat, jako tomu bylo vloni. Vzhledem k většímu podílu průmyslu na HDP, a tedy i vyšší energetické náročnosti české ekonomiky, jsou nabídkové šoky pro českou ekonomiku větším problémem. Podle propočtů MMF loňský nabídkový šok snížil růst české ekonomiky o 4 pb. Takovýto dopad by znamenal pro letošní rok stagnaci ekonomiky. Jakékoliv odhady jsou zatíženy velkou dávkou nejistoty. Jisté je jen to, že odhady ze začátku letošního roku na růst českého HDP okolo 4 % byly z dnešního pohledu příliš optimistické.
Za této situace se do velice obtížné role dostává ČNB. Inflace se pohybuje vysoko nad 2% cílem, ale další zvyšování sazeb může tlumit křehký ekonomický růst. Na svém posledním zasedání 31.3. se ČNB rozhodla zvýšit úrokové sazby o 20 bb na 5,0 % a naznačila, že vysoké sazby pravděpodobně udrží po delší dobu, než původně předpokládala. My se domníváme, že minimálně do konce letošního roku.