Inflace a centrální banka
Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 11,1 % a překonaly nejen únorovou prognózu ČNB (9,7 %) ale i aktuální očekávání trhu (10,3 %). Podle očekávání nejvíce k růstu cen přispěly bydlení, voda, energie a paliva. Samotné ceny elektřiny vzrostly o 22,6 % y/y, ceny zemního plynu o 28,3 % y/y. Rostly také ceny pohonných hmot o 31 % y/y. Růst ale zaznamenaly i položky jádrové inflace, jako jsou ceny zboží a služeb. Jádrová inflace překonala další historické maximum a skončila na 10,7 %.
Co se týká výhledu inflace, vrchol je zatím před námi. Inflaci v následujícím měsíci potáhnou ceny pohonných hmot a energií, ale podle dosavadního trendu se zdá, že i jádrová inflace nadále poroste. Inflace tak bude vrcholit nad 12 %, které jsme původně očekávali. Její vývoj bude hodně záležet jak na cenách energií, tak i na sekundárních dopadech těchto šoků.
ČNB zvýšila sazby o 50 bb na 5,0 %. Podle guvernéra Rusnoka ovlivnila rozhodování bankovní rady nejistota. Bankovní rada dala před větším zvýšením přednost podrobnější analýze a chtěla také počkat na novou prognózu. O použití koruny jako nástroje měnové politiky se diskutovalo. Reálné využití kurzu by však vyžadovalo pečlivou přípravu, takže v dohledné budoucnosti tento nástroj využit nebude. ČNB preferuje sazby jako standardní nástroj měnové politiky, využití kurzu se sice nezříká, ale použila by ho pouze ve výjimečné situaci.
Rizika
Riziko pandemie vystřídala ruská agrese na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že celkový objem vzájemného obchodu České republiky s Ruskem a Ukrajinou je relativně malý, největší riziko představují komodity, na jejichž dovozu je česká ekonomika závislá. Problémy by způsobily nejen výpadky v dodávkách plynu a ropy, ale i některých jiných surovin klíčových zejména pro automobilový průmysl, jako je palladium, nikl nebo neon. Válka představuje riziko vyššího růstu cen a nižšího růstu reálné ekonomiky.