Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Inflace výrazně zrychlila

PPF banka

8/7/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Oživení v USA je i nadále velmi silné, i když po prvním čtvrtletí s výrazným vládním stimulem trochu ztrácí na dynamice. Trvá napjatá situace na trhu práce, poptávka po pracovní síle je na historickém maximu a zároveň trvá neochota části nezaměstnaných přijmout pracovní místo.

Pozornost se ovšem soustřeďuje především na inflaci, která se posunuje dále nad cíl Fedu. Stále jde ovšem především o vliv jednorázových faktorů. Fed aktuální vývoj částečně zohlednil posunem ve výhledu vývoje sazeb. Senátem prošel návrh programu infrastrukturních investic ve výši 1,2 bilionu USD, který by měl podpořit ekonomický růst ve střednědobém horizontu.

Ekonomická aktivita

Počet vytvořených pracovních míst se v květnu proti dubnu zvedl, ale stále poněkud zaostal za očekáváním. Míra nezaměstnanosti však klesla rychleji, než se čekalo. Stále rychle roste počet nabízených pracovních míst, už přesáhl 9 milionů a překonal tak dubnové historické maximum. Zda má vysoká poptávka po pracovní síle a neochota části nezaměstnaných přijmout pracovní místo dopad na mzdy,je zatím těžké zjistit kvůli dopadům loňského prudkého růstu nezaměstnanosti na mzdové statistiky. Potenciálně však jde o zdroj inflačních tlaků, NAIRU (tedy minimální míra nezaměstnanosti, která ještě negeneruje inflaci) mohl stoupnout.

Pokud by tomu tak bylo, mělo by to zásadní dopady na politiku Fedu. Osobní spotřeba po extrémní síle v prvním čtvrtletí logicky ztrácí dynamiku, což by naopak mohlo inflační tlaky tlumit. Průmyslová produkce je sice stabilně silná, k dosažení úrovně před vypuknutím epidemie ji však stále ještě trochu chybí. Významnou roli v tom hraje produkce automobilů, která se sice po loňské jarní vlně epidemie rychle stabilizovala, ale nyní se potýká s problémy se subdodávkami. Konjunkturální indexy (ISM, PMI) jsou stále velmi silné, ale u služeb už dochází ke ztrátě dynamiky.

Počty nabízených pracovních míst jsou rekordní.

Inflace a centrální banka

V květnové inflaci stále výrazně dominovaly jednorázové faktory vyvolané dopady epidemie. Procházíme obdobím, kdy se nejvíce projevují bazické efekty a také efekty nesouladu mezi skokově rostoucí poptávkou a pouze postupně rostoucí nabídkou. Na jasnější pohled, jak velké budou strukturální dopady epidemie do inflace, si stále musíme ještě několik měsíců počkat. Fed na zasedání FOMC přesto poněkud pozměnil očekávanou trajektorii vývoje sazeb a přiblížil jejich první růst. Podle našeho názoru jde především o reakci na až nečekaně rychlé zotavování ekonomiky a pokles rizik souvisejících s epidemií. Pokud by se ukázalo, že Fed má pravdu, zvýšení inflace je pouze přechodné a oživeníby pokračovalo jako dosud, mohli bychom se dočkat dalšího mírného uspíšení zvyšování sazeb. Pokud se však ukáže, že inflační tlaky jsou trvalé a generují inflační spirálu, bude muset Fed přehodnotit výhled měnové politiky a radikálně uspíšit utahování měnové politiky.

Klesá počet lidí mimo pracovní sílu.

Rizika

Ohledně vývoje epidemie momentálně panuje značný optimismus, realita je však taková, že mutace viru, především varianta delta (neboli indická) se ukazují být jako poměrně nebezpečné. Není sice pravděpodobné, že by tato mutace sama o sobě způsobila zásadní problémy, nelze však vyloučit, že se objeví varianta, která bude ještě podstatně horší. Epidemie tak stále zůstává významným rizikovým faktorem, se kterým je nutné i nadále počítat. Dalším významným rizikovým faktorem je geopolitika, především vztahy USA s Čínou a Ruskem. U Číny se nezdá, že by bylo dosaženo významnějšího uvolnění, situaci komplikují spekulace o možném úniku viru z čínské laboratoře. U Ruska se nezdá, že by summit nejvyšších představitelů přinesl uvolnění velmi napjatých vztahů.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz