Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Inflace
Inflace

Finanční trhy 7/2021

PPF banka

8/7/2021 | 7 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

EUR/USD

Klíčovou událostí pro vývoj kurzu byl v červnu zasedání FOMC. Relativně mírný posun v signalizaci budoucího vývoje měnové politiky jestřábím směrem vedl ke skokovému posílení dolaru z úrovní v okolí 1,212 až na 1,185. Kurz potom částečně korigoval, ale stále zůstal výrazně silnější než před zasedáním. Prudkost pohybu mohla souviset také s tím, že řada investorů počítala s dalším posílením eura a musela zavírat pozice postavené na tomto předpokladu. Další vývoj bude hodně záviset na údajích o inflaci a reakcích centrálních bank na ně. Z toho plyne, že kurz pravděpodobně bude pokračovat ve volatilních cikcacích v reakci na nové informace a že zůstane bez jednoznačného trendu, minimálně dokud se nevyjasní, zda je aktuálně zvýšená inflace v USA přechodná nebo trvalá. Důležité samozřejmě také bude, jak moc ještě zrychlí inflace v EMU, kde jsou podle vývoje jádrové inflace dopady epidemie mnohem nižší. Riziko je na straně posílení dolaru, pokud by se ukázalo, že Fed bude muset razantně otočit kurz a přistoupit k rychlému utažení měnové politiky. Pokud se naplní hlavní scénář a vyšší inflace se ukáže jako přechodná, mělo by mírně posílit euro.

EUR/CZK

Česká koruna v první polovině června částečně korigovala zisky z předchozích měsíců. Krátký obrat nastal až po zasedání ČNB. Zisky koruny nezpůsobilo ani tak zvýšení sazeb o 25 bazických, které trh očekával, ale spíše neobvyklý optimismus centrálních bankéřů, kteří podle slov guvernéra Rusnoka nemají pochyb, že pandemie je na ústupu a plošné restrikce již nehrozí. Výhled rychlejšího zvyšování sazeb je pro korunu příznivý. Zároveň ale koruna za poslední 3 měsíce posílila o 2,7 % a její další výrazné zisky proto nečekáme. Podle našeho názoru by se koruna i nadále měla do konce roku pohybovat okolo stávajících úrovní 25,5 EUR/CZK.

Dluhopisy

Vývoj na hlavních dluhopisových trzích byl v červnu poměrně výrazně rozdílný. Evropa prošla dvěma fázemi: do 11. června výnosy monotónně klesaly, poté se trend otočil a výnosy stejně monotónně rostly. Podnětem k obratu byla data o vývoji inflace v USA, která podpořila obavy z globálních inflačních tlaků. V USA také na začátku měsíce výnosy klesaly a také zde data o místní inflaci vedla k obratu trendu k růstu. Vývoj byl ovšem značně rozdílný po zasedání FOMC. V USA ho doprovázela silná reakce, Evropa reagovala velmi tlumeně. Bezprostřední reakce na jestřábí posun v komunikaci Fedu byla logická – ostrý růst výnosů, který byl logický i díky tomu, že předtím výnosy klesly na úrovně, které byly z pohledu pravděpodobného budoucího vývoje příliš nízké. Potom se ovšem došlo k něčemu nečekanému – výnosy se prudce propadly (z 1,58 % na 1,36 %). Roli zde hrál vliv paralelní nestability na akciovém trhu, která také souvisela s Fedem a převáženost trhu v pozicích nastavených na další růst výnosů. Likvidace těchto pozic byla příčinou přestřelení pohybu. Po urovnání situace se výnos vrátil k 1,5 % a testoval úrovně nad touto hladinou. Střednědobě byl měl jednoznačně jak v USA, tak v Evropě převažovat růst výnosů, nutné je ovšem počítat s občasnými výkyvy. Stejně jako u dolaru bude trh velmi citlivý na údaje o inflaci a zjevně také na komunikaci centrálních bank.

České dluhopisy v červnu do značné míry kopírovaly vývoj v EMU, to znamená, že zhruba do 10. června výnosy mírně klesaly, a poté se trend otočil. Do konce měsíce se výnosová křivka dostal lehce nad hodnoty na jeho začátku. Ve druhé polovině měsíce rostl krátký konec křivky rychleji než dlouhý, což souviselo s klíčovým domácím faktorem - měnovou politikou ČNB. Ta už před zasedáním bankovní rady signalizovala pravděpodobné zvýšení sazeb, takže když k tomu reálně došlo, byla už tržní reakce poměrně slabá. Trh příliš nereagoval na možnost zmíněnou guvernérem, že by sazby mohly být zvyšovány na každém dalším zasedání bankovní rady. Z poptávky v aukcích je vidět, že je zatím zájem o české státní dluhopisy dostatečný, což je hlavní faktor bránící výraznějšímu růstu výnosů. Vedle vývoje ve světě bude pro český trh nadále velmi důležitá domácí inflace a komunikace centrální banky. Roli bude hrát i časování emisí státních dluhopisů, ale nezdá se, že by v blízké budoucnosti hrozil podstatný pokles zájmu investorů.

Akcie

Červen byl v USA ve znamení setrvalého růstového trendu, který byl přerušen jen ostrou, ale relativně krátkou korekcí po zasedání Fedu. Posun v komunikaci Fedu byl dobrou příležitostí pro vybírání zisků, zajímavé je, jak rychle korekce skončila. To ukazuje na sílu akcií, a to přestože jsou téměř všeobecně považovány za nadhodnocené. Roli hraje určitě srovnání s dalšími aktivy, především dluhopisy, které jsou nadhodnocené minimálně stejně. U dluhopisů však na rozdíl od akcií hrozí růst výnosů, což znamená pokles jejich cen, a tedy kapitálové ztráty pro jejich držitele. Vzhledem k velikosti dluhopisového trhu jde o značný problém, protože investoři nemají z dluhopisů kam utéci. Pro akcie to znamená, že investoři jsou odsouzeni k tomu, aby je drželi nebo dokonce nakupovali, protože zbytek finančního trhu (bez akcií a dluhopisů) buď není dost velký na to, aby pojal odliv prostředků z akcií, anebo má jiné vady (nemovitosti jsou také katastrofálně přehřáté a navíc mají problém s likviditou). Společným jmenovatelem současné situace je přebytek hotovosti ve finančním systému, jinak řečeno, centrální banky zajišťují akciím světlou budoucnost, ať už si o jejich fundamentální hodnotě myslíme cokoliv.

Pražská burza si vybrala oddechový čas. Index PX se v červnu malinko začervenal a skočil v záporu -1%. Skokanem měsíce je AVAST s přírůstkem +5,5% na opačné straně stála tentokrát ERSTE s výrazným poklesem -8,11%. Příběh měsíce skončil nenaplněn, když VH MONETY neschválila financovaní nákupu nových aktiv. Pro burzu je také smutnou zprávou, že O2 bude v budoucnu stažena z obchodování a PSE přijde o atraktivní titul. Poslední červnový den se obchodoval ČEZ naposledy s nárokem na dividendu (52 CZK). Jak dále? Čeká nás 2H, které je obvykle slabší, přesto by se příběh na naší burze dal najít. V US již dochází k posunu, co se týká bankovních akcií, výplaty dividendy a buybacku, které Fed povolil a banky toho okamžitě využily. Čekáme, že tento proces postupně přijde i do EU, a následně bude rozhodovat o uvolnění restrikcí výplaty dividendy také ČNB. Díky tomu, že je index PX silně zastoupen bankovními tituly, dalo by se odhadnout, že PX by na tom v budoucnu nemusel být úplně špatně.

Kredit

Červen na trhu korporátních dluhopisů pokračoval v tandemu s koronavirovou situací, tedy postupným uklidňováním. Hlavní americké i evropské indexy se v červnu utáhly a přibližují se tak předpandemickým hodnotám. Hlavním vítězem je v této oblasti high yield a crossover. Ukazatel crossover-main, který měří relativní prémii méně kvalitních dluhopisů, se snížil na 4,9x, tedy ještě níže než úrovně ze začátku roku 2020 a velmi výrazně níže než 7,2x z vrcholů lockdownů. Mimo to se volatilita indexu iTraxx dostala na historická minima, kam ji tlačí celkový optimismus. Samozřejmě nemáme jenom vítěze.Z druhé skupiny lze uvést francouzský řetězec supermarketů Casino s ratingem Caa1.

Jako překvapení je vhodné zmínit nebývale vysoký počet snížení S&P ratingů (790) v západní Evropě
v červnu, přičemž za celý rok 2020 jich bylo pouhých 278. Číslo je ale způsobeno plošným snížením cca 770 německých spořitelních družstev z AA- na A+, což lze považovat za jednu skupinu.

V české kotlině byla vydána emise Czechoslovak Group (+325 bps, 5 let, 2 mld. Kč), přičemž emise byla výrazně přeupsána a došlo k jejímu navýšení o 500 mil. Kč.

Komodity

Cena ropy bylav červnu v ukázkovém růstovém trendu. Příčinou růstu cen ropy je především očekávaný přebytek poptávky nad nabídkou. Podstatnou roli v současném vývoji hraje zásadní změna v chování amerických alternativních těžařů. Zatímco před epidemií preferovali růst těžby za každou cenu, aktuálně se snaží zotavit svoje finance vyčerpané loňským propadem ceny ropy a těžbu nezvyšují. To nenutí ke zmírňování těžebních limitů ani OPEC+. Produkce ropy tak zůstává výrazně pod objemem před epidemií, zatímco spotřeba se vrací na úrovně před epidemií. Další vývoj bude záležet na tom, jak dlouho vydrží američtí těžaři sedět se založeným rukama (zvýšit jejich vytrvalost může i politika nové americké administrativy preferující ochranu životního prostředí) a jak moc bude chtít povolit kohouty OPEC+. Tyto těžko odhadnutelné nejistoty předpověď ztěžují, ale dá se odhadnout, že v blízké budoucnosti by mohl růstový trend pokračovat. Rizikem ovšem je, že pokud by OPEC+ překvapil a přistoupil k výraznějšímu omezení těžebních limitů, než s jakým trh počítá, mohla by ropa reagovat prudkým poklesem.

Zlatu se v červnu vůbec nedařilo, z úrovní okolo 1900 USD/o.z., na kterých se drželo až do 10. června, se rychle propadlo až pod 1800 USD/o.z. Ztráta popularity se přitom nezdá příliš logická, existuje řada faktorů, které by měly zlatu pomáhat – strach z vysoké inflace, pokles výnosů dluhopisů, propad alternativy v podobě bitcoinu a dalších kryptoměn a neposlední řadě záplava likvidity ve finančním systému. Jedním z faktorů, který byl pro zlato negativní, bylo posílení dolaru. Dalším bylo paradoxní chování zlata jako rizikového aktiva při prudkých pohybech na trhu, což souvisí se spekulativnímu pozicemi ve zlatu, které občas slouží jako zdroj rychlé likvidity v případě likviditní krize. Zlato se však na rozdíl od akcií nevzpamatovalo ani po uklidnění trhu. Zdá se tedy, že momentálně může jít skutečně alespoň částečně o psychologický faktor v podobě ztráty popularity. Střednědobě má zlato šanci na růst ceny, především pokud by na něj investoři začali sázet jako na jištění proti inflaci. Dlouhodobě však kvůli pravděpodobnému růstu sazeb může ještě výrazně ztrácet.

M-12

M-1

SOUČASNÁ HODNOTA

3 M

6 M

12 M

ODHAD

ODHAD

ODHAD

SAZBY CENTRÁLNÍCH BANK

Fed

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

ECB

0

0

0

0

0

0

ČNB

1

0,25

0,5

0,75

1,0

1,5

KURZY

EUR/USD

1,12

1,22

1,19

1,20

1,20

1,20

EUR/CZK

26,7

25,4

25,5

25,5

25,5

25,0

DLUHOPISY

US dluhopis 2y

0,15

0,14

0,25

0,2

0,2

0,2

US dluhopis 10y

0,66

1,59

1,47

1,7

1,9

2

Něm. dluhopis 2y

-0,69

-0,66

-0,65

-0,7

-0,6

-0,5

Něm. dluhopis 10y

-0,45

-0,18

-0,18

-0,2

-0,1

0

České dluhopisy 2y

0,07

0,75

0,72

0,90

1

1,5

České dluhopisy 10y

0,81

1,75

1,68

1,8

2,1

2,3

KREDIT

USA CDX 5y

516,3

288,0

273,5

350,0

400

375

EMU iTraxx 5y

383,6

247,6

230,2

300,0

350

325

AKCIE

S&P 500

3100,3

4204,1

4291,8

4400

Eurostoxx 50

3234,1

4039,5

4100,8

4200

DAX

12310,9

15421,1

15669,5

15000

CSI 300

4164,0

5331,6

5224,0

5600

PX 50

918,0

1162,7

1162,2

1200

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz