Ekonomická aktivita
Předběžné výsledky HDP za 1. čtvrtletí letošního roku ukázaly, že technická recese z 2. poloviny loňského roku skončila. V meziročním vyjádření sice HDP poklesl o 0,2 %, ale v porovnání s předchozím čtvrtletím rostl o 0,1 %. Největší brzdou ekonomického růstu zůstává domácí poptávka. Trend poklesu maloobchodních tržeb, který trvá již od poloviny roku 2021, potvrdila i poslední zveřejněná čísla za březen. Maloobchodní tržby poklesly o 8,1 %, více než se čekalo.
Pokles byl víceméně rovnoměrně rozložený mezi potravinářské a nepotravinářské zboží, což znamená, že inflace a s ní spojený pokles reálných mezd výrazně více dopadá na nízkopříjmové domácnosti. Situace v průmyslu se naopak podle posledních březnových dat dále vylepšuje, ale pouze díky automobilovému průmyslu (42 % y/y), ve kterém dochází k oživení po obnovení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Naopak pohled na nové zakázky, které klesají již šestý měsíc v řadě, už tak optimistický není.
Došlo i ke zhoršení vývoje zaměstnanosti v průmyslu i zpomalení meziročního růstu mezd na 9,3 % (z únorových 10,8 % y/y). Ani pokles předstihových indikátorů PMI ve zpracovatelském průmyslu z březnových 44,7 na 42,8 bodu v dubnu nesignalizuje světlé zítřky. Nedaří se ani stavebnictví, zejména bytové výstavbě, kde se výrazně zvětšuje rozdíl mezi zahájenými byty před 12 měsíci a aktuálně dokončovanými byty.
Inflace a centrální banka
Na květnovém zasedání bankovní rada ČNB ponechala sazby beze změny. Překvapením ale byla změna poměru hlasů. Zatímco v únoru byl jediným osamělým jestřábem Tomáš Holub, na květnovém zasedání se k němu přidali ještě Karin Kubelková a Jan Procházka.
Dokonce padaly návrhy na razantnější zvýšení sazeb, a to i přesto, že s novou prognózou je konzistentní stabilita sazeb a jejich postupné snižování již ve 3. čtvrtletí letošního roku, zatímco minulá prognóza pro dosažení inflačního cíle na horizontu měnové politiky požadovala zvýšení základní sazby až k 8 %. Aleš Michl na tiskové konferenci jmenoval zejména fiskální politiku.