Kvantifikace vlivu měnového kurzu na inflaci
Transmisní mechanismus změn devizového kurzu do domácích cen zkoumá bezpočet vědeckých studií. Studie ČNB[1], která se tímto tématem zabývá, přehledně shrnuje i výsledky předchozího zkoumání. Z výzkumu vyplývá, že reakce CPI na změnu nominálního devizového kurzu je řádově menší než proporcionální změna kurzu. Kvantifikace této citlivosti se ale významně liší podle studie a zvolené metodiky. Z výsledků vyplývá, že citlivost maloobchodních cen na změny devizového kurzu se pohybuje mezi 0 % až 40 %.
Studie se naopak shodují na tom, že měnový kurz působí na inflaci relativně rychleji než standardní nástroj měnové politiky – úrokové sazby. K největšímu promítnutí změn kurzu do maloobchodních cen dochází v průběhu prvních tří měsíců, většina šoku je pak promítnuta do šesti měsíců. Citlivost maloobchodních cen se může vyvíjet v čase a podle dostupných studií je závislá na mnoha faktorech.
Mezi nejčastěji zmiňované patří doba trvání kurzového šoku, přičemž krátkodobý výkyv měnového kurzu má na inflaci mnohem menší dopad, než když převládá očekávání dlouhodobého posunu kurzu. Citlivost cen závisí i na aktuální inflaci a ekonomické situaci. Přehřátá ekonomika, kde inflaci táhne domácí poptávka, může reagovat na slábnoucí kurz rychlejším zvyšováním cen, ale posilování kurzu nemusí k poklesu cen přispívat i kvůli vysokým inflačním očekáváním.
Závěr
Měnový kurz bezpochyby na inflaci působí, a to dokonce rychleji než standardní nástroj měnové politiky – úrokové sazby. Jeho působení na maloobchodní ceny je ale limitované, stejně jako jsou limitované možnosti centrálních bank kurz dlouhodobě ovlivňovat.
Česká národní banka s nástupem Aleše Michla do křesla guvernéra dne 1. července 2022 změnila strategii a začala více spoléhat na silnou korunu jako hlavní nástroj v boji proti inflaci, přičemž úrokové sazby od té doby nechala beze změny. Jak moc ale koruna může k poklesu inflace přispět? Vzhledem k tomu, že centrální banka konzistentně deklaruje svou připravenost bránit korunu proti výkyvům a její citlivost je výrazně větší na oslabování koruny, může trh vnímat posílení koruny jako trvalé, a tudíž by reakce maloobchodních cen na změnu měnového kurzu mohla být výraznější.
Budeme-li počítat s citlivostí 25 %, jak vyplývá z již citované studie ČNB, znamenalo by to, že posílení koruny o 4 %, tedy tak, jak koruna vůči euru nominálně posílila od 1. července 2022, by měla posunout výhled inflace o 1 pb v horizontu jednoho roku. Samotné posílení o 4 % tak jen těžko dokáže navrátit dvoucifernou inflaci na 2% cíl centrální banky. Otázkou je, zda koruna ještě z aktuálních hodnot může dále posilovat. Podle našeho názoru je pravděpodobnější její návrat na hodnoty okolo 24 EUR/CZK než další posilování pod 23,4 EUR/CZK.
Tomu nasvědčuje i poslední vývoj kurzu koruny, která kvůli očekávanému snižování úrokového diferenciálu (ECB stále ještě není se zvyšováním sazeb u konce, zatímco v ČNB se sice poměr hlasů mění ve prospěch zvyšování sazeb, ale trh nevěří, že k němu nakonec dojde) pozvolna oslabuje. Kdyby koruna měla tendenci oslabovat, ČNB má dostatečné devizové rezervy toto oslabování zastavit, ale trend posilování domácí měny dlouhodobě zajistit nemůže.
Hlavním nástrojem měnové politiky proto jsou a nadále i zůstanou úrokové sazby a měnový kurz může působit podpůrně. Pokud se v ekonomice výrazně zvýší inflační očekávání a roztočí mzdově-inflační spirála, bude koruna v tomto boji bezmocná.
[1] Oxana Babecká Kucharčuková – Transmission of Exchange Rate Shocks into Domestic Inflation: The Case of the Czech Republic