Ekonomická aktivita
Zatímco zpožděné statistické údaje HDP za 1. čtvrtletí ukázaly, že eurozóna se opět propadla do recese (dva po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy), měkké indikátory jednoznačně potvrzují rychlé oživení, a to nejen v průmyslu, ale i ve službách. Kompozitní index nákupních manažerů PMI v květnu vzrostl na 56,9 z dubnových 53,8. Za růstem tentokrát stály hlavně služby, u kterých PMI v dubnu poprvé po 8 měsících vzrostl těsně nad 50 (hladinu oddělující expanzi od kontrakce) a v květnu vystřelil až na 55,1, nejvyšší hodnotu za poslední 3 roky. Rychle rostou i ostatní měkké indikátory měřící náladu jak spotřebitelů, tak podnikatelů.
Co se týká dat z reálné ekonomiky, restriktivní opatření více letos doléhala v kumulativním vyjádření na spotřebu než na průmysl. Březnová data již byla ovlivněna nízkou srovnávací základnou (meziroční růst průmyslu o 10,9 % a maloobchodních tržeb o 12 %). Názornější je tak celkovou situaci hodnotit ve srovnání se situací před pandemií, tedy porovnávat aktuální hodnoty s rokem 2019.
Maloobchodní tržby byly v tomto ohledu díky uvolňování protiepidemických opatření již srovnatelné s rokem 2019. S dalším postupným uvolňováním a naakumulovanými úsporami lze předpokládat, že spotřeba bude silným tahounem růstu pro zbytek letošního roku.
Průmyslová produkce naopak za březnem 2019 zaostávala. Na vině byl nedostatek některých komponent, jako jsou například čipy v automobilovém průmyslu. I když epidemiologická situace se v Evropě stále vylepšuje, tyto problémy mohou ještě nějakou dobu trvat.