Inflace a centrální banka
Inflace se v dubnu po půl roce vrátila nad horní okraj cílovaného pásma (3,1 %). Detailní čísla ukazují, že za celkovým růstem cen stály zejména alkoholické nápoje a tabák, kde se stále projevuje efekt zvýšené spotřební daně ze začátku minulého roku a k celkovému růstu cen přispěly1,2 pb. Výrazně k vyšší inflaci přispívá i doprava (0,9 pb), kde působí zejména meziroční růst cen pohonných hmot (16 % y/y). Připomeňme, že v dubnu loňského roku se ceny ropy pohybovaly okolo 20 USD/brl zatímco dnes v důsledku oživení ekonomické aktivity se blíží k 70 USD/brl. Inflační čísla byla o 0,2 pb vyšší, než očekávala ČNB, přičemž odchylku způsobily zejména ceny potravin.
Bankovní rada ČNB na květnovém jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Zajímavější než samotné rozhodnutí byla nová prognóza a tisková konference guvernéra Rusnoka po zasedání.
Nová prognóza přinesla poměrně zásadní změny oproti předcházející únorové prognóze. Podle nové prognózy by inflace měla být vyšší v letošním roce, ale na horizontu měnové politiky (ve druhé polovině roku 2022) by se měla vrátit ke 2 %. Naopak co se týká růstu reálné ekonomiky, je ČNB ještě více pesimistická než v únoru. Letošnírůst přehodnotila z 2,2 % na 1,2 %, to je výrazně pod tržním konsensem (3,5 % y/y) i předpověďmi Ministerstva financí. Podle našeho názoru je ČNB příliš pesimistická. To je vidět i na odhadu růstu pro 1. čtvrtletí. ČNB odhaduje pokles v 1Q o 3,5 % y/y, ale následně zveřejněná data ukázala, že propad ekonomiky byl pouze−2,1 % y/y. V roce 2022 čeká ČNB akceleraci růstu, ale jen na 4,3 % y/y, tržní konsensus se pohybuje okolo 4,6 % y/y.