Deficit v době pandemie
Loňský vysoký schodek v podstatě odpovídá vážnosti pandemie. Deficit veřejných financí 6,2 % HDP nevybočuje nijak z velikosti schodků ostatních států. Ale zatímco vloni schválený rozpočtový schodek nebyl naplněn (schodek rozpočtu centrální vlády byl schválen ve výši 500 mld. CZK, ale nakonec skončilo hospodaření se schodkem 367 mld. CZK), čísla z letošního roku ukazují, že naopak konečný deficit může překonat schválených 500 mld. CZK. Hospodaření státu skončilo na konci dubna deficitem v rekordní výši 192 mld. CZK z březnových 125,2 mld. CZK.
Celkové příjmy meziročně poklesly o 5,6 % (26,2 mld. CZK), výdaje naopak vzrostly o 12,8 % (72,1 mld. CZK). Vzhledem k pokračující pandemii by opět velikost schodků nemusela ve své absolutní výši znepokojovat, ale ne celý deficit lze vysvětlit opatřeními proti epidemii.
Ke snížení příjmů výrazně přispělo snížení daní z příjmu fyzických osob i zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ani jedno z těchto opatření ale nelze brát jako nástroj pro boj s pandemií. Podíváme-li se na naakumulované úspory za loňský rok, které v hrubém vyjádření dosáhly 2,5 % HDP, je vidět, že podpora spotřeby snížením daní, které navíc pomůže zejména vyšším příjmovým skupinám, není po období zavřených služeb i maloobchodu nejlépe zvoleným opatřením.
Podle údajů Ministerstva financí stálosnížení daně z příjmu fyzických osob státní pokladnu v prvních 4 měsících letošního roku 11,3 mld. CZK, zrušení daně z nabytí nemovitosti dalších 2,7 mld. CZK (za celý loňský rok 11,1 mld. CZK). Výpadek příjmů ze spotřební daně (SD) by naopak ve zbytku roku mohl být dohnán s tím, jak se spotřebitelé vrátí do obchodů a budou realizovat odloženou spotřebu. Na straně výdajů jsou jednoznačně největší položkou výplaty důchodů, které díky valorizaci o 5,8 % navýšily o 7 mld. CZK (výplaty důchodů představují téměř 30 % výdajů státního rozpočtu).
I když tyto položky jen prohloubily deficit v letošním roce a pro zahraniční investory absolutní částky nemusí vypadat znepokojivě, je třeba si uvědomit, že v tomto případě se nejedná o jednorázové výdaje (i když snížení daní je podle vlády pouze na dva roky, ale opětovné zvýšení daní bude politicky velmi obtížné prosadit) a i nadále budou přispívat ke znepokojivému trendu veřejných financí v České republice. Jinými slovy Česká republika je na cestě zdvojnásobit svoje zadlužení během několika málo let.