Už v září minulého roku jsme se na příkladu problémů s dodávkami čipů pro automobilky zabývali tématem narušených dodavatelsko-odběratelských vztahů, což je největší slabina nabídkové strany. Protože jde podle našeho názoru o jedno z klíčových témat letošního roku, a to jak z hlediska výkonnosti ekonomik, tak z hlediska inflace, vracíme se k němu. Tentokrát se podíváme na některé makroekonomické indikátory týkající se dodavatelsko-odběratelských vztahů, tedy v jakém stavu je nabídková strana ekonomiky a zda se její situace zlepšuje.
Na stav dodavatelsko-odběratelských řetězců je možné usuzovat nepřímo z indikátorů, které jsou jimi ovlivněny. Typicky jde například o ukazatele vývoje dodacích lhůt, stavu a vývoje zásob, objemu nedokončených zakázek, cen v dopravě a vytíženosti dopravy. V rámci snahy optimalizovat dodavatelské řetězce pro podniky byly už před lety vypracovány indexy kombinující jednotlivé ukazatele, jež umožňují měřit jejich kvalitu. Na makroekonomické úrovni však donedávna nic podobného neexistovalo. Problémy z poslední doby však motivovaly výzkumníky z newyorského Fedu k vytvoření a zveřejnění indexu,[1] který by měl měřit stav dodavatelsko-odběratelských řetězců. K tomuto účelu použili indexy mapující stav lodní dopravy (Baltic Dry index a Harpex index) a ceny letecké dopravy do a z USA.
Dalším zdrojem dat byly indexy nákupních manažerů (Markit IHS PMI a ISM). Konkrétně u těchto indexů využili subindexy měřící vývoj dodacích lhůt, objem rozpracovaných zakázek a stav zásob. Tato data statisticky zpracovali pomocí analýzy hlavních komponent. Výsledek jejich úsilí vidíme v grafu, který jasně ukazuje dopad pandemického šoku. Pozitivní je, že podle autorů indexu se začínají objevovat náznaky zlepšování situace. V tomto speciálu se podíváme na jednotlivé ukazatele související se stavem dodavatelsko-odběratelských vztahů. Nejprve prozkoumáme několik ukazatelů z USA a potom z EU.
[1] https://libertystreeteconomics.newyorkfed.org/2022/01/a-new-barometer-of-global-supply-chain-pressures/