Ekonomická aktivita
Navzdory šířící se delta mutaci covidu-19 nemusí díky očkování a určité míře promořenosti státy eurozóny zavádět výrazná restriktivní opatření, což je pro oživení ekonomiky zásadní a podporuje i optimismus mezi spotřebiteli a podnikateli. Podle průzkumu Evropské komise se sice důvěra spotřebitelů v srpnu mírně zhoršila a poklesla o 0,9 bodů na -5,3, což však v porovnání s historickými hodnotami (okolo -10) i s hodnotami před epidemií (okolo -7) představuje určitou stabilizaci po růstu optimismu po uvolnění restrikcí. Stále to podporuje náš výhled na spotřebu jako tahouna růstu i ve druhé polovině letošního roku. Poslední čísla za maloobchodní tržby ukázala, že růst pokračuje. V červnu maloobchodní tržby vzrostly o 1,5 % meziměsíčně, což odpovídalo meziročnímu růstu o 5 %.
Červnová data z průmyslové produkce potvrdila pokračující problémy na straně nabídky kvůli nedostatku některých materiálů a komponent. Meziměsíčně byla průmyslová výroba o 0,3 % nižší, což v meziročním srovnání odpovídá růstu o 9,7 %, a to je mírně horší výsledek ve srovnání s očekáváním trhu.
Konjunkturální indikátory ale přes tyto problémy zůstávají velice optimistické. Srpnový kompozitní index nákupních manažerů PMI mírně poklesl v eurozóně o 0,6 bodu, ale výsledná hodnota 59,5 je stále v blízkosti maxim za posledních 20 let. Ekonomická aktivita by tak měla i ve 3. čtvrtletí letošního roku pokračovat ve výrazném oživení. Detaily PMI ukazují na pokračující silnou poptávku, vysoký zůstává i index zaměstnanosti. Indexy cen vstupů a výstupů signalizují zvýšené cenové tlaky hlavně ve zpracovatelském sektoru, což je vzhledem k nedostatku některých komponent pochopitelný vývoj. Podle aktuálních dat se ale tyto cenové tlaky zatím příliš nepromítají do spotřebitelských cen.