Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jádrová inflace nepřestává stoupat

PPF banka

14/12/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Další překvapivě vysoké údaje o inflaci dále výrazně posunuly tržní očekávání vývoje sazeb Fedu. Až natolik, že samotný Fed začal opatrně signalizovat, že se blíží zvolnění v sérii mimořádně velkých zvýšení sazeb. Problém inflace spočívá zejména v setrvačnosti sekundárních efektů, které zasáhly řadu pomalu se měnících položek.

Utažení měnové politiky Fedu přitom potřebuje poměrně dlouhý čas na to, aby se naplno projevilo. Sebetvrdší dupání na brzdu tak už nyní příliš nepomůže. Stejně jako reaguje na utažení měnové politiky pomalu inflace, reagují pomalu i růstové ukazatele, takže americká ekonomika stále vykazuje solidní výkonnost. Týká se to zejména trhu práce, což představuje pro Fed vzhledem k riziku mzdové inflace další problém.

Ekonomická aktivita

Data z trhu práce nevybočila z řady silných údajů z posledních měsíců. Počet nově obsazených pracovních míst stoupl zhruba v souladu s očekáváním, míra nezaměstnanosti nečekaně klesla a růst mezd odpovídal očekáváním, přičemž jeho úroveň byla přijatelná. Stále jsme tedy v optimální situaci, která na jednu stranu podporuje výkonnost ekonomiky a na druhou stranu nehrozí bezprostředním rizikem vzniku mzdově-inflační spirály. Díky tomu se na solidní úrovni drží osobní spotřeba.

V expanzi se stále udržuje i konjunkturální ISM indexy, a to jak výrobní, tak nevýrobní. ISM výrobní však pokračuje ve zřetelném poklesu a už se blíží k rozhraní mezi expanzí a kontrakcí, tedy hodnotě 50. ISM nevýrobní pokles zastavil a drží se zřetelně nad 50. Ekonomika však jednoznačně ztrácí momentum, což potvrdily i předběžné PMI indexy, které se oba dostaly pod 50. Negativní dopad na HDP bude mít stavebnictví, především sektorrezidenčních nemovitostí. HDP za třetí čtvrtletí by však přesto měl být po dvou poklesech za sebou v plusu.

Tržní inflační očekávání narostla.

Inflace a centrální banka

Inflace v říjnu zopakovala nepříjemné překvapení ze září. Opět byla vyšší, než se čekalo, a jádrová inflace dále zrychlila. Největší problém stále představuje zrychlující růst nájmů, což je faktor, který bude inflaci držet na nepříjemně vysokých úrovních ještě řadu měsíců. K faktorům zvyšujícím inflaci se přidalo zdravotnictví a stále silně přispívají potraviny. Naopak zeslábl vliv poklesu cen benzínu, který inflaci mírnil. Růst cen zůstává plošný, silně roste řada položek, u nichž je vývoj cen hodně setrvačný.

To znamená, že i když inflační tlaky v ekonomice klesají, bude zpomalování inflace jen velmi pozvolné. Fed bude muset s touto setrvačností počítat a přizpůsobit jí nastavení měnové politiky. Do konce roku nás čeká ještě další ostrý růst sazeb, cyklus jejich růstu by měl skončit v prvním čtvrtletí příštího roku. Zda sazby skončí na 4,5 % nebo na 5,0 %, není až tak důležité: podstatné bude, zda Fed ve snaze zkrotit inflaci nebude držet sazby vysoko déle, než bude nezbytné.

Trh práce je silný, ale předstihové ukazatele varují před jeho slábnutím.

Rizika

Americká ekonomika nyní čelí dvěma protichůdným rizikům. Menším a časem se dále zmírňujícím rizikem jsou možné mzdové tlaky plynoucí z kombinace utaženého trhu práce a poklesu reálné mzdy. Utažení měnové politiky a následné zpomalení ekonomiky by toto riziko měly poměrně brzo eliminovat. Druhým a momentálně podstatně závažnějším rizikem je přepálení restrikce. To by vedlo jen k další destabilizaci a rozkolísání ekonomického cyklu. Nyní je především potřeba nepanikařit, být spíše trpělivý, opatrný a uměřený než aktivistický a přehnaný. Současná zvýšená rizika jsou do značné míry důsledkem šoku, kterým ekonomika prošla, a následky šoku léčí především čas.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz