Tandem Jan Kadaník – Juraj Šedivý vede pro skupinu PPF už druhým rokem Cetin Group – jednoho z největších vlastníků telekomunikační infrastruktury, sítí a věží, ve střední Evropě.
Tandem Jan Kadaník – Juraj Šedivý vede pro skupinu PPF už druhým rokem Cetin Group – jednoho z největších vlastníků telekomunikační infrastruktury, sítí a věží, ve střední Evropě.
Cetin má kromě Česka telekomunikační infrastrukturu také v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku. Na těchto trzích chce nabízet hlavně služby postavené na bezdrátových sítích, včetně specifických řešení například pro fotbalové stadiony nebo jednotlivé budovy.
Mají za sebou jednu z největších prodejních transakcí vůbec. Loni na podzim se dohodli se singapurským státním fondem GIC, že mu finanční skupina PPF prodá 30procentní podíl v Cetin Group, středoevropském provozovateli telekomunikačních sítí a stožárů pro mobilní signál. Cena zveřejněna nebyla, ale může jít o částku kolem 50 miliard korun. Nyní, po sérii schvalování u příslušných regulačních úřadů, je transakce konečně uzavřena a Cetin s novým akcionářem vstupuje do další etapy.
K mnohamiliardovým investicím – hlavně na spuštění nové mobilní technologie 5G a na rozvoj optických sítí – se poprvé od nástupu do svých funkcí vyjádřili dva klíčoví manažeři Cetinu: předseda představenstva Jan Kadaník a výkonný ředitel Juraj Šedivý.
Podle Kadaníka prokázal telekomunikační byznys PPF svoji odolnost v době krizí a „ještě neřekl poslední slovo“. Kadaník tak naznačuje, že po firmách od norského Telenoru, které PPF koupila v roce 2018 v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku, by mohly přijít i další akvizice, zejména v oblasti telekomunikační infrastruktury. „Trh je ve velkém pohybu. Jsme už ve střední Evropě, nebudeme se asi dívat do Asie nebo do Ameriky. Na východ momentálně nemíříme, ale střední a jihovýchodní Evropa je naše hrací pole,“ naznačuje Kadaník. Jeho slovo má o to větší váhu, že je v oblasti telekomunikací pravou rukou současného šéfa PPF Ladislava Bartoníčka.
HN: PPF vždy vnímala Cetin jako strategické aktivum. Proč jste tedy prodali 30procentní podíl singapurskému fondu GIC? Bylo to správné rozhodnutí v době, kdy peníze ukrajuje inflace?
Jan Kadaník: Infrastrukturní telekomunikační scéna ve světě se od roku 2015, kdy jsme Cetin vytvořili, zcela změnila. Tehdy bylo oddělení infrastruktury od mobilního operátora O2 pionýrský počin, který prakticky neměl v Evropě obdoby. Před rokem dvěma se z infrastruktury najednou začal stávat velice dynamický trh, s velkým množstvím transakcí.
Rozhodnutí bylo, že přivedeme partnera, který s námi bude firmu rozvíjet a bude schopen poskytovat kapitál pro další rozvoj. Nechtěli jsme jen nějaký fond, který za tři nebo pět let bude standardně hledat exit. Také jsme získali vnější potvrzení kvality Cetinu a našeho byznysplánu. Když někdo nainvestuje takto masivní částku do našeho byznysu, je to jakési razítko kvality.
HN: Co jsou hlavní manažerské úkoly, které před vámi stojí ve střednědobém horizontu?
J. Š.: Telekomunikační sektor prochází masivní generační výměnou technologií. V oblasti mobilních sítí nastupuje 5G. To přináší převratné novinky v oblasti produktů, protože tentokrát bude možné rozlišovat konektivitu zvlášť pro průmyslové aplikace nebo pro streaming či televizi. Musíme s tím držet krok a modernizovat.
Taky posilujeme kapacity fixní páteřní a agregační sítě, které jsou kriticky důležité i pro fungování mobilních sítí a pro propojení jednotlivých základnových stanic. Nárůsty datového provozu jsou masivní a bez optického připojení těchto stanic to nepůjde. Pak je tu ještě téma optiky pro domácnosti nebo firmy.
Dalším úkolem je dotažení komerčního konceptu, jak nabízet kapacity datových sítí nejen našim původním zákazníkům – v případě Česka O2, ale i třetím stranám. Jde o celou skupinu služeb datové konektivity šité na míru, které je potřeba prodávat. Abych to zjednodušil: z našich techniků se museli stát obchodníci schopní jít ven, porozumět potřebám zákazníka a vytvořit a prodat řešení.
HN: Co bude 5G znamenat pro skupinu Cetin? K čemu 5G bude? Potřebuje ho průmysl vůbec?
J. Š.: Tato technologie teprve nastupuje. Je nepochybně účinnější a dokáže přenést větší objem dat na jednotku spektra, kterou má operátor k dispozici. Zároveň tato síť umožní definovat a nastavit službu pro jednotlivé zákazníky, umožní zohledňovat specifické požadavky dané aplikace. Některé aplikace potřebují například co nejmenší časovou prodlevu, latenci, řekněme 50 milisekund, aby dokázaly řídit stroje, obsluhovat logistický sklad, řídit dopravní prostředky a podobně. Zatím těch aplikací není příliš, ale to přijde.
Autoři: Marek Miler, Milan Mikulka